Není to zrovna běžné, ale může se to stát. U čerpací stanice vás předjede obyčejná oktávka, její řidič vám ukáže průkaz a jde čerpat palivo. Bez čekání. Má na to právo? Ano, má.
Je to jedna z těch záludnějších otázek v testech na získání řidičského průkazu. A když ještě do možných odpovědí zahrne autor testu podobné odpovědi, resp. odpovědi s velmi malými rozdíly, je o problém postaráno. Jedna z takových otázek může být například tato:
Při čerpání pohonných hmot mají přednost:
- Řidiči vozidel přepravujících osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou
- Řidiči vozidel s právem přednostní jízdy; přitom nepoužívají zvláštních výstražných znamení
- Řidiči vozidel s právem přednostní jízdy; přitom používají zvláštních výstražných znamení
- Řidiči autobusů a řidiči vozidel přepravujících zboží, které podléhá rychlé zkáze
Pozor na chyták
Dokázali byste odpovědět, která z možností je správně? Správná je druhá možnost. Při čerpání pohonných hmot mají skutečně přednost pouze řidiči vozidel s právem přednostní jízdy. A to i bez použití zvláštních výstražných znamení. V praxi to může vypadat tak, že vás ve frontě u čerpací stanice předjede na první pohled úplně obyčejná Škoda Octavia nebo sanitka, která nikoho nikam nepřeváží. U sanitky to je asi jasné, u oktávky se její řidič prokáže průkazem, ze kterého bude zřejmé, že řídí vozidlo s právem přednostní jízdy, a budete ho muset před sebe pustit.
Předjíždět mohou i auta dopravních podniků
Běžně se ale s takovou situací v praxi asi nesetkáte. Tato vozidla totiž mnohdy tankují u „vlastních“ čerpacích stanic, ale vyloučeno to není. Proč? Protože mezi vozidla s právem přednostní jízda nepatří pouze vozy IZS, policejní vozy nebo vládní vozy, ale také například vozy Dopravního podniku Praha (max. 20 vozidel), vozy celní správy, vozy poruchové služby plynárenských zařízení, nebo třeba vozidla horské služby.
Nekouřit, nejíst nepít
Řidičem takového vozidla pak musí být osoba starší 21 let, která nesmí při jízdě jíst, pít ani kouřit. Jestliže řidič takového vozidla použije v souladu s platnými předpisy zvláštní výstražné znamení, má v provozu právo přednostní jízdy.
Pozor na zákon
Zákon totiž hovoří o tom, že řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Pokud hustota provozu na dálnici a rychlostní silnici o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidel povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou jeden průjezdný pruh široký nejméně tři metry pro průjezd těchto vozidel.
Záchranářská ulička
To znamená, že řidič v pravém jízdním pruhu zastaví blízko pravé krajnice a motorista v levém zase u levé krajnice. Pokud je ve směru více než tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jednom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás.
Povinnosti mají i chodci
I chodci musí respektovat zákon a nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo do vozovky, přijíždějí-li vozidla s právem přednosti v jízdě. A to samozřejmě platí i v případě, že na semaforu pro chodce svítí zelená barva. Nachází-li se na přechodu pro chodce nebo ve vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel.
Věděli jste, že u čerpací musíte dát přednost vozidlu s právem přednostní jízdy i v situaci, kdy nepoužívá zvláštní výstražné znamení? Napište nám do diskuze.