Autobazar Auto ESA dostal od České obchodní inspekce pokutu 400 tisíc korun za nekalé obchodní praktiky. Otázkou ovšem zůstává, zda částka, kterou bazar teoreticky utrží za necelou hodinu, skutečně plní požadovanou preventivní a represivní úlohu.
Nekalé obchodní praktiky a porušování zákona o ochraně spotřebitele se mohou objevit i u autobazaru s certifikací od renomované společnosti. Příkladem může být pokuta 400 tisíc korun, kterou Česká obchodní inspekce uložila společnosti AutoESA a.s. Na případ upozornil web www.kverulant.org., který zveřejnil i příslušné dokumenty, získané na základě zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím.
Čtyři miliardy obrat, pokuta 400 tisíc
Podle výroční zprávy Auto ESA za rok 2021, kterou je možno dohledat na serveru www.justice.cz, byl čistý obrat společnosti v tomto období 4,43 miliardy korun. Částka 400 tisíc korun je tak necelá jedna desetina promile uvedeného obratu. Budeme-li předpokládat, že firma má otevřeno každý den v roce 14 hodin, dojdeme k matematickému závěru, že 400 tisíc korun je částka, kterou může firma teoreticky utržit za necelou hodinu.
Žádné další poplatky
Podle zveřejněných dokumentů byla pokuta udělena za několik porušení zákona na ochranu spotřebitele a za nekalé obchodní praktiky, kterých se měla společnost Auto ESA dopustit. Jedním z přestupků měl být požadavek autobazaru na úhradu blíže nespecifikovaných doplňkových služeb ve výši 6.950 Kč nad rámec prodejní ceny uvedené na nabídkové ceduli za sklem automobilu. „Při nákupu vozu není žádná další povinnost nákupu dalších služeb či platby poplatků," uvedl k tomu Filip Kučera, marketingový ředitel Auto ESA.
Máme všechna auta, která inzerujeme
Dalším údajným prohřeškem mělo být podle ČOI inzerování vozidel, kterými však společnost reálně nedisponovala. Inzerováním těchto vozidel tak autobazar, podle ČOI, porušil zákaz používání nekalých obchodních praktik, čímž naplnil skutkovou podstatu pokračujícího přestupku podle ustanovení § 24 odst. 1 písm. a) zákona o ochraně spotřebitele. „Reálně disponujeme všemi nabízenými vozy, jejich aktuální dostupnost je možné ověřit na bezplatné telefonní lince nebo přímo na webových stránkách," uvedl k tomu Kučera.
Nic špatného neděláme, ale proti pokutě nic nenamítáme
Jakkoliv se z vyjádření Filipa Kučery může zdát, že zjištění ČOI neodrážejí skutečný stav věci, podle zápisu v Příkazu ČOI zde dne 8. února 2023 však společnost Auto ESA nepodala, ve smyslu ustanovení § 13 zákona č. 255/2012 Sb., proti uvedeným kontrolním zjištěním žádné námitky.
Covid je zachránil před vyšší pokutou
Při stanovení výše pokuty pak vycházel správní orgán z toho, že pokuta odpovídá zákonem stanoveným kritériím a dostatečně plní i svou preventivní a represivní úlohu. Je třeba znovu připomenout, že za uvedený přestupek lze uložit pokutu až do výše 5 000 000 Kč. Správní orgán však, mimo jiné, reflektoval také ekonomickou situaci v České republice ovlivněnou pandemií viru SARS-CoV-2 a okolnost ztížení podnikatelského prostředí vzal v úvahu při určování výměry pokuty.
Auto ESA v tom nejsou samy
Auto ESA však není jediný autobazar, který Česká obchodní inspekce v minulosti za podobné jednání pokutovala. Pokuta ve výši 90.000,- korun byla například pravomocně uložena fyzické osobě provozující autobazar v ulici Pražská v Náchodě. Prodávající na dotaz inspektorů, v postavení spotřebitele, uvedl, že vůz Škoda Octavia je dovezen z Francie a stav tachometru je 150 553 km. Ze znaleckého posudku však vyplynulo, že skutečný stav najetých kilometrů byl 249 687 km.
Jaké máte zkušenosti s nákupem ojetého vozu? Preferujete autobazar, nebo byste si auto raději koupili přímo od jeho majitele? Napište nám do diskuze.