Technologický gigant Apple snižuje své ambice a posouvá termín uvedení svého automobilu na trh, informovala v úterý agentura Bloomberg. Přesto však „Apple Car“ zůstává stále ve hře.
"Apple Car" zůstává stále velkou záhadou. Odhaduje se, že do projektu nazvaného Titan se ročně vloží cca 1 miliarda dolarů. Moc se o něm neví, snad jen to, že Apple má automobilové ambice už dlouho a v roce 2010 začal pracovat na jejich uskutečnění. V jednu chvíli Apple pro tento projekt dokonce přetahoval talenty z oblasti automobilového průmyslu a baterií, včetně bývalých zaměstnanců společnosti Tesla.
The Apple Car has been delayed until 2028, according to @markgurman 🚗
— AppleTrack (@appltrack) January 23, 2024
The project is said to be at a "make-or-break point" internally, and the autonomous driving capabilities will likely be similar to Tesla's Autopilot feature. pic.twitter.com/HLZmmDfSJp
Představení vozu se odkládá
Apple nyní plánuje datum uvedení svého vozu na trh na rok 2028, uvedla agentura Bloomberg a dodala, že ještě před dvěma lety chtěla firma uvést vůz na trh do roku 2026. Podle agentury Bloomberg se projekt elektromobilu společnosti Apple po deseti letech vývoje, obrovských investicích, četných změnách ve vedení a propouštění dostává do bodu zlomu.
Systém asistence řidiče, na kterém Apple pracuje, se velmi podobá těm, které již nabízí Tesla, GM a téměř všechny ostatní automobilky. Podle agentury Bloomberg chce Apple časem dosáhnout toho, aby byl vůz stále autonomnější. Dříve chtěl výrobce iPhonů vytvořit vůz, který by za většiny podmínek dokázal na dálnicích jezdit bez lidského zásahu, ale pravděpodobně si uvědomil, že to v nejbližší době nedokáže realizovat.
Špatné načasování?
Firma Apple si vybrala však jedno z nejtěžších období v historii, aby se začala opravdu vážně zabývat elektromobily. Od té doby, co Apple zhruba před deseti lety začal vyvíjet automobil, trh s elektromobily explodoval. Tesla je nyní nejhodnotnější automobilkou na světě, mimo jiné díky důrazu na technologie a vytvoření elegantního uživatelského rozhraní podobného tomu od Applu. Současně se světové technologické společnosti stále více zapojují do automobilového průmyslu, protože ve vozidlech se stále častěji objevuje software. Například společnost Sony spolupracuje se společností Honda na nové, technologiemi nabité značce elektromobilů s názvem Afeela.
Vývoj bezpečných, plně autonomních vozů si však vyžádal mnohem více času a peněz, než automobilový svět dříve očekával. V posledních letech například Uber i Ford ukončily své programy samořízených automobilů. Apple Car by teoreticky změnil pravidla hry už jen díky tomu, že ho vyrábí společnost, která je ve světě neskutečně populární.