Na cesty do práce, na nákupy, k doktorovi, zavézt děti do školy, cesty na výlet nebo na dovolenou. Jsou stovky způsobů na co využít auto a řada z nich je pro běžnou rodinu i nezbytných. Proto se auto pro mnohé stává nedílnou součástí života. Pořizovací hodnota nového auta nebo dobrého ojetého auta ale nemusí být maličkost. Někdy je nutné řešit i půjčku. Naštěstí srovnání půjček na auto zvládnete online.
Financování auta
Půjčování si peněz je vždy velkým rizikem. Jedná se o riziko, že nebudete moct splácet, že zatížíte domácí rozpočet nebo že budete přeplácet hodně peněz. Proto je třeba si půjčku velmi dobře promyslet a pokud lze nalézt jiné řešení, vůbec si nepůjčovat.
Ideální je tak koupě vozu za našetřené peníze nebo s pomocí rodiny. Ale někdy to tak prostě nejde. Někdy si na koupi auta musíte alespoň část peněz půjčit. V takovém případě je ale třeba pečlivě půjčku vybírat.
Porovnání nabídek půjček
Když kupujete auto, sledujete řadu ukazatelů, jako jsou jízdní vlastnosti, model, najeté kilometry, spotřeba atd. Můžete využít také šikovné recenze, a to i pro jiné dopravní prostředky, například recenze skútrů, motorek nebo elektrokoloběžek. A tak si porovnat nabídky a zvolit tu nejvýhodnější. Ale stejně to můžete udělat i ve chvíli, když budete vybírat půjčku na auto. Jde to totiž i online.
Jaké jsou typy půjček na auto
-
Účelová půjčka – jedná se o typ půjčky, kdy je koupě nového nebo ojetého auta za poskytnuté peníze nutností. To znamená, že dostanete peníze a budete následně muset doložit, že tyto peníze byly vynaložené na jeho nákup. Účelové půjčky mohou být výhodnější než půjčky neúčelové, ale vždy záleží na konkrétním poskytovateli a podmínkách.
-
Neúčelová půjčka – jedná se o běžný typ půjčky, kdy se řeší jen výše půjčky a její návratnost. Získané peníze tak můžete využít na cokoli. Nedokládáte, zda jste si za ně pořídili auto nebo jste je využili jiným způsobem.
-
Bankovní půjčka – je půjčka, kterou získáte od banky. Její výhodou je většinou nižší úrok, stabilita a serióznost poskytovatele. Nevýhodou pak někdy delší doba schvalování.
-
Nebankovní půjčka – tu poskytují společnosti, které nejsou bankami. Mohou nabízet rychlejší vyřízení než banky či vyžadovat méně záruk. Na druhou stranu jsou většinou dražší. U nebankovních půjček je pak dobré důkladné prověření poskytovatele, ideálně na základě recenzí.
Na co si dát pozor
Je hned několik věcí, které by vás při sjednávání autopůjčky měly zajímat. Naštěstí při využití online srovnání půjček můžete tyto faktory porovnat u více nabídek najednou a snadno pak volit variantu, která je nejvýhodnější právě pro vás.
Úrok a RPSN
Tyto ukazatelé vám určují, nakolik pro vás bude půjčka levná nebo drahá. Úroková sazba určuje, o kolik procent dojde k navýšení vypůjčené částky za konkrétní čas. Úrok může být proměnný nebo pevný po celou dobu splácení.
Významnějším hodnotitelem je ale RPSN, tedy roční úroková sazba nákladů, která konkrétní konečnou cenu půjčky udává přesněji.
Tato sazba totiž v sobě zahrnuje veškeré náklady, tedy nejen již zmíněný úrok, ale také náklady spojené s poskytnutím a správou úvěru. V každém případě by vám měl poskytovatel vždy sdělit konečnou a úplnou částku, kterou za půjčku vrátíte.
Výše splátky
Dalším ukazatelem výhodnosti je možnost nastavit výši splátek tak, abyste je byli schopni splácet.
Podmínky smlouvy
Zásadní jsou také podmínky, za kterých poskytovatel peníze nabízí. Je vždy nutné, abyste si důkladně pročetli smlouvu a smluvní podmínky, a především se seznámili se sankcemi, které vám hrozí v případě, že se dostanete do potíží a vynecháte splátku nebo nebudete moci splácet.
Je třeba, abyste ve smlouvě všemu porozuměli. Nebojte se ptát na nejasnosti a rozhodně neuzavírejte smlouvu, pokud budete mít jakékoli pochybnosti. Smlouva musí být vždy svobodnou dohodou obou stran.