Zimní pneumatiky si kupovat nemusíte. Stačí celoroční. Ale pozor, někdy hrozí velká pokuta

Zimní pneumatiky
Foto: Jan Smékal

Celoroční pneumatiky mohou být pro mnoho řidičů ideální volbou. Zvláště pro ty, kteří s autem vyráží jen na kratší trasy nebo jezdí převážně ve městě. Ale pozor, i u celoročních pneumatik hrozí vysoká pokuta.


Dnešní modely celoročních pneumatik dosahují vysoké kvality, a pokud nebydlíte na horách nebo nejste pravidelným dálkovým řidičem, mohou vám celoroční pneumatiky poskytnout dostatečnou bezpečnost a pohodlí. A to vše za poměrně příznivou cenu. Ovšem je tady malý/velký háček. Tím je hloubka dezénu.

Hloubka dezénu: Co by měl řidič vědět?

U celoročních pneumatik totiž platí specifické požadavky na hloubku dezénu, které je důležité sledovat. Během letní sezóny zákon povoluje minimální hloubku 1,6 mm, což odpovídá běžným letním pneumatikám. V zimním období, tedy od listopadu do konce března, však platí u celoročních pneumatik stejná pravidla jako pro ty zimní. To znamená, že hloubka dezénu musí být minimálně 4 mm. V praxi v tom může být trochu zmatek, protože jeden den mohou být dva milimetry dostačující, druhý den už nikoliv. Jestli totiž napadne sníh, musí celoroční pneumatiky splňovat kritéria těch zimních. Tedy včetně hloubky dezénu.

Výjimky a specifika: Co vás může překvapit?

Minimální hloubka 4 mm tedy platí pouze tehdy, pokud by na daném místě a v daném čase existovala povinnost zimních pneumatik. Takže například při suchém prosincovém dni můžete jezdit i s hloubkou dezénu 1,6 mm. Pokud se však náhle objeví vánice, sněhová břečka nebo náledí, musíte mít hloubku 4 mm. V opačném případě hrozí pokuta. I u celoročních pneumatik je proto dobré dodržovat v zimním období minimální hloubku dezénu 4 milimetry.

Pokuty a další postihy při nesplnění podmínek

Jestliže se hloubka dezénu dostane pod požadovanou hodnotu, a policista ji vyhodnotí jako nebezpečnou, může vám zakázat další jízdu a zahájit správní řízení. Sankce pak mohou dosáhnout až 10.000 Kč (platí pro případ, kdy je hloubka dezénu menší než 1,6 mm) a řidiči může být uložen i zákaz řízení. problémy by mohly nastat i přidopravní nehodě. pojišťovna totiž může za určitých okolnosti krátit pojistné plnění. především v těch případech, kdy by se prokázalo, že vozidlo nemělo předepsané obutí.

Pro koho celoroční pneumatiky rozhodně nejsou?

Navzdory mnoha výhodám nejsou celoroční pneumatiky vhodné pro každého. Pro ty, kdo pravidelně jezdí na delší trasy nebo do hor, kde může být sníh a náročné podmínky, jsou zimní pneumatiky nezbytností. Celoroční pneumatika není schopná nabídnout stejný výkon jako specializovaná zimní pneumatika, zvláště v extrémních zimních podmínkách.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.