V Česku se prodávají téměř výhradně nehavarovaná ojetá auta. Aspoň podle prodejců

Foto: Jan Smékal

V Česku se podávají téměř výhradě nehavarovaná ojetá auta. Podíl těch, která zažila v minulosti větší poškození, tvořil v loňském roce jen 0,54 % inzertní nabídky. Ačkoli to vypadá jako dobrá zpráva pro kupující, ve skutečnosti to jen hovoří o tom, jak vysoká je míra podvodů v České republice.


Odhalit předchozí havárii a její rozsah je pro drtivou většinu kupujících bez odborné pomoci nemožné. Přeplatí tak minimálně desítky tisíc korun na hodnotě vozu a nemají jistotu, že je auto bezpečné a spolehlivé. Po havárii či poškození je ve skutečnosti minimálně 60 % inzerovaných vozidel. „Ačkoli pravděpodobnost havárie roste s věkem, i u mladých ojetin je důležité kontrolovat, zda byly bourané či nikoli. V případě pětiletých aut je po havárii zhruba 25 % z nich, pokud hovoříme o vozovým parku, v případě prodávaných ojetých aut to ale může být i více, neboť se k nám havarovaná auta často účelně dovážejí přes Německo, ale i jiné země, a zde se prodávají právě jako nehavarovaná,“ vysvětluje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

O haváriích se v Česku nemluví. Jejich zatajování je nejčastějším podvodem

O haváriích se v Česku prostě nemluví. Upozornit zákazníka na to, že vozidlo bylo v minulosti bourané nebo poškozené, tak znamená konkurenční nevýhodu. V případě nepoctivých prodejců je ale primárním důvodem samozřejmě zisk. Na havarovaném a levně opraveném autě lze vydělat desítky, ale i stovky tisíc korun, a to zejména na vozidlech vykoupených v aukcích po totálních ekonomických škodách. Existují prodejci, a není jich málo, kteří se na prodej vozidel se zatajenou předchozí havárií či dokonce haváriemi speciálně zaměřují,“ upozorňuje dále Martin Pajer s tím, že tato auta nebývají opravena podle technologických postupů výrobce a nemusí splňovat podmínky pro bezpečný provoz. Tato vozidla nemusí mít například funkční bezpečnostní prvky jako jsou airbagy, které často úplně chybí, či mohou mít špatně vyrovnanou osu a vozidlo se může chovat nepředvídatelně v zatáčkách, ale i řadu dalších neduhů.

Důvěřuj, ale prověřuj

Zatajování havárií, ale i poškození, je v Česku nejčastějším podvodem při prodeji ojetých aut. Vedle finančních důvodů jsou na vině paradoxně také obavy kupujících. „Češi jsou hodně citliví nejen na prodělané havárie, ale i menší poškození. Většina by chtěla jezdit v nikdy nepoškozeném autě. To ale samozřejmě není možné, takových aut na trhu dost pro všechny není,“ podotýká ředitel Cebia Martin Pajer s tím, že i trhu by pomohlo, kdyby se lidé dříve havarovaných aut méně báli. To, že auto bylo havarované, automaticky neznamená, že ho nelze kvalitně opravit a že by mělo být vyřazené z provozu. „Někteří lidé si stejně to havarované auto koupí, jen o tom nevědí. Lepší je vědět. Pak si mohou zkusit domluvit s prodejcem adekvátní cenu, ale především by si měli nechat nezávislým odborníkem zkontrolovat, jak vozidlo bylo opravené a v jakém je aktuálně technickém stavu,“ doplňuje Pajer s tím, že na Slovensku jsou prodejci mnohem více transparentní. Dodává ještě, že i když se v inzerci o haváriích a poškozeních běžně nemluví, seriózní prodejci je zákazníkovi na přímý dotaz přiznají a nechají ho prověřit si historii auta.

Prověření historie je nejsnazší a nejrychlejší způsob, jak havárii odhalit

Kupující by před koupí ojetého vozu neměli opomíjet prověření jeho historie. Právě to je totiž nejjednodušší, nejrychlejší i nejlevnější způsob, jak havárii či poškození odhalit. Je třeba myslet i na to, že ani prodejce nemusí o haváriích či poškození vždy vědět. Díky prověření historie se však kupující mohou dozvědět, kdy bylo vozidlo havarované, jak škodu vyčíslila pojišťovna a případně mohou vidět i fotografie vozu po havárii. Dalším krokem by ideálně měla být fyzická prohlídka vozidla a způsobu opravy. „Samotná prohlídka ale nemusí odhalit přesný rozsah a závažnost havárie,“ upozorňuje Martin Pajer ze společnosti Cebia, která provozuje systém pro prověření historie ojetých vozidel z Česka i ze zahraničí na www.cebia.cz.

K prověření vozidla v tomto systému je potřeba znát jen jeho VIN, které každý poctivý prodejce zákazníkovi vždy poskytne. Kromě havárií lze odhalit, zda auto nemá stočený tachometr, zda není kradené či zatížené leasingem, pro jakou zemi bylo vyrobeno a v jakém roce, kdy bylo poprvé zaregistrováno v Česku a kdy ve světě, jestli nebylo provozované jako taxi či lze třeba vidět i seznam výbavy dle výrobce, protože i ta se v inzerci často nadhodnocuje, respektive se uvádí vyšší výbavový stupeň, než vozidlo skutečně má.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.