Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou 4 milimetry. Jak to ale změřit, když nemáte po ruce měřák? Pomůže obyčejná padesátikoruna. Ale pozor, i když má pneumatika méně než 4 milimetry, lze s ní za určitých podmínek jezdit i nadále.
Víkendové kalamity na českých silnicích jasně ukázaly, že vyjíždět na zasněžené silnice bez zimních, nebo alespoň celoročních, pneumatik je čiré šílenství. Přesto nemálo řidičů na silnice s letními pneumatikami vyjelo. Jak to dopadlo, mohli všichni vidět ve víkendovém zpravodajství snad na všech televizích. Několikakilometrové kolony stojících aut, vzpříčené kamióny přes silnici, tisíce lidí uvězněných hodiny ve svých autech.
Minimální hloubka dezénu jsou 4 milimetry
Jenže ani zimní pneumatiky nejsou zárukou toho, že vždy projedete. Tím spíše v situaci, když nemají alespoň minimální hloubku dezénu, tedy 4 milimetry. Tu si ověříte relativně snadno obyčejnou padesátikorunou. Stačí ji vložit do drážky v dezénu a podívat se, kam sahá okraj pneumatiky. Jestliže je nad měděný okraj padesátikoruny, je hloubka v pořádku. Jestliže však k tomuto okraji nesahá, náležitosti zimní pneumatiky bohužel nesplňuje.
Za určitých okolností nejsou 4 milimetry limitem
Ale pozor. Toto neznamená, že byste měli pneumatiku vyhodit. Tam, kde není zimní obutí vyžadováno dopravní značkou, nebo není povinnost mít zimní obutí vyplývající ze zákona, můžete na takové pneumatice jezdit. A to až do minimální hloubky dezénu 1,6 milimetru. Jestliže budete na zimní pneumatice s dezénem pod 4 milimetry jezdit například po Praze v období, kdy bude 15 stupňů, suchá silnice a nebe nebude věštit žádnou pohromu, bude to v pořádku. Kdyby ale začal v ten samý den padat sníh, budete mít z pohledu zákona problém (pochopitelně se bavíme o období od 1. listopadu do 31. března).
Zákon mluví jasně
A co říká zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích? Zákon stanoví povinnost mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat. Vedle toho existují silnice, na kterých je od začátku listopadu do konce března povinné užití zimních pneumatik za každého počasí i ročního období. Tyto úseky jsou osazeny značkou „Zimní výbava“. Jedná se o značku, která přikazuje použití zimních pneumatik bez ohledu na klimatické podmínky.
Hrozí i zákaz jízdy
Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit pokutu příkazem na místě ve výši do 2.000,- Kč. Ve správním řízení pak hrozí sankce v rozmezí od 1.500,- Kč do 2.500,- Kč. Pokud by však další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc, za splnění určitých podmínek, oprávněni zakázat řidiči další jízdu.
Jezdíte v zimě na zimních, celoročních nebo snad na letních pneumatikách? Napište nám do diskuze.