Taxikář Martin radí: Na zamlžená okna u starých aut bez klimatizace pomůže ocet

Foto: Jan Smékal

Dělá si srandu, nebo mu máme věřit? Náš kamarád Martin, který jezdí v Edinburghu taxíkem, přichází s babskými radami, jak zamezit zamlžování oken u starších aut bez klimatizace. Bramboru a holící gel zná asi každý, ale ocet?


Poslední dny nám počasí moc nepřeje a deštivých dnů je více, než bychom si asi všichni přáli. Zatímco u moderních vozů jejich majitelé vrtochy počasí pravděpodobně nijak zvlášť neregistrují, řidiči starších aut, která nemají klimatizaci, se s nimi již potýkat musejí. Třeba s takovým zamlžováním skel při deštivém počasí. Každý má nějaký svůj trik, jak na vlhkost a zamlžování skel vyzrát. Někdo používá utěrku Clarin, jiný třeba holící krém. O obojím jste už asi slyšeli. Ale víte, že na zamlžování skel lze údajně vyzrát i s pomocí obyčejné octové vody? Tvrdí to alespoň náš kamarád Martin, který už roky jezdí ve skotském Edinburghu jako taxikář. 

Martin s námi kdysi chodil na pražské gymnázium a následně i na VŠE. Jenže hned po revoluci vyrazil do světa. Sbíral jablka na Novém Zélandu, dělal barmana v Austrálii, v USA zase pomáhal v divadle jako kulisák. Po návratu do Evropy se oženil se skotskou kráskou a už roky jezdí v Edinburghu jako taxikář. A protože miluje stará auta, dal nám u skleničky ginu pár "babských" rad, jak si poradit se zamlžováním oken. Zde jsou: 

Použijte bramboru

Možná to zní divně (jasně, že zní), ale použití brambory k zabránění zamlžování čelního skla může být velmi účinné. Rozkrojte bramboru napůl a řeznou stranou potřete vnitřní stranu čelního skla. Škrob v bramboře pomáhá absorbovat vlhkost, což může zabránit zamlžování. Sklo ale bude dost umatlané a je proto potřeba ho následně pořádně vyleštit hadříkem a z bramborového škrobu tak vytvořit jakýsi film.

Použijte pěnu na holení

Tohle je evergreen všech internetových rad, jak na zamlžování skel vyzrát. Kdysi jsme to také vyzkoušeli a zjistili jsme, že pěna nefunguje. Moc pění. Musíte použít gel, nebo obyčejné tuhé mýdlo. Naneste malé množství gelu na holení na čistý hadřík a otřete jím vnitřní stranu čelního skla. Gel na holení zanechá na skle tenký film, který pomáhá zabránit hromadění vlhkosti. 

Použijte kočičí stelivo

Tohle vyzkoušené nemáme, ale údajně to funguje. Další překvapivý způsob, jak zabránit zamlžování čelního skla, je totiž použití kočičího steliva. Naplňte ponožku nebo malý látkový sáček kočičí podestýlkou a umístěte ji na palubní desku. Kočičí stelivo pohlcuje vlhkost, což může zabránit zamlžování. Nezapomeňte použít kočičí stelivo bez vůně a bez hrudkování. 

Použijte ocet

Tohle bylo asi největší překvapení našeho ginového dýchánku. Při hledání způsobů, jak zabránit zamlžování skel, jsme totiž na ocet nikde nenarazili. Ale Martin tvrdí, že je to ten nejlepší způsob. Navíc ocet prý eliminuje pachy ve starých autech. Ocet je přírodní prostředek proti zamlžování a lze jej použít k zabránění zamlžování čelního skla. A jak to funguje? Smíchejte stejný díl octa a vody v lahvičce s rozprašovačem a nastříkejte jej na vnitřní stranu čelního skla. Sklo otřete suchým hadříkem. 

Použijte fén

Nepraktické, ale v principu to fungovat musí. Pokud je čelní sklo již zamlžené, můžete jej rychle vyčistit pomocí fénu. Nastavte fén na nejvyšší stupeň a namiřte jej na čelní sklo. Pohybujte fénem sem a tam, dokud se mlha nerozptýlí. Nezapomeňte použít fén s chladným vzduchem, aby nedošlo k poškození čelního skla. 

Závěrem lze říci, že zabránit zamlžování čelního skla ve starším automobilu bez klimatizace může být poněkud náročnější, ale přesto existují méně známé tipy a triky, které můžete použít, abyste si udrželi čisté čelní sklo. Použití brambory, pěny na holení, kočičího steliva, octa a fénu jsou účinné způsoby, jak zabránit zamlžování čelního skla nebo je odstranit. Ale stará dobrá utěrka bude vždy asi tím nejjednodušším způsobem, jak zamlžené okno očistit.

Věříte Martinovi, že octová voda může zabránit zamlžování čelního skla v autě? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.