Horko může být nebezpečné nejen pro lidskou posádku, ale i pro zvířata ponechaná v autě. Podle australské pobočky RSCPA uhyne pes v rozpáleném autě za pouhých šest minut.
Víkendy v kempu, jednodenní výlety na pláž či odpočinek na venkově – fenomén „staycation“, dovolené trávené v rodné zemi, vede k tomu, že řada lidí cestuje v létě autem. V některých případech však mohou vest prázdninové výlety k tragédiím. Každý rok v létě zemře několik dětí a domácích mazlíčků, které lidé nechají v autě na slunci.
Teplota dětí se zvyšuje třikrát až pětkrát rychleji než u dospělých
Dr. Arianna Lopes Vieira;dětská lékařka, Londýn
Ford nyní vyvinul novou technologii, která by tomu mohla zamezit. Pokud na začátku jízdy došlo k otevření zadních dveří, upozorní speciální funkce při vystupování řidiče, aby zkontroloval prostor zadních sedadel. Organizace KidsandCars.org uvádí, že děti, které nechají v autě rodiče nebo se do něj zavřou samy a neumějí se dostat ven, jsou vystaveny značnému riziku úmrtí z důvodu přehřátí organizmu. Tělo dítěte se totiž zahřívá třikrát až pětkrát rychleji než tělo dospělého. Vlastnictví domácích mazlíčků je přitom stále běžnější, v poslední době tento trend navíc zesílil především díky pandemii covid-19.
Princip fungování
Funkce upozornění na obsazená zadní sedadla to řidiči připomene, pokud na začátku jízdy otevřel zadní dveře. Aktivuje se po zastavení a vypnutí zapalování. Na palubní desce se zobrazí upozornění po dobu 10 sekund nebo do té doby, než ho řidič stornuje. Ozve se také zvukové varování. Kromě přepravy dětí či zvířat může funkce přijít vhod také v situaci, kdy si řidiči odloží do prostoru zadních sedadel tašku s notebookem, kabelku nebo jiné cennosti.
V Evropě jsou touto technologií vybaveny modely Fiesta, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo Hybrid, Puma, S-MAX, Transit a Tourneo Connect. K dispozici je rovněž v novém elektromobilu Mustang Mach-E, který v tomto směru nabízí i další užitečné prvky. Díky speciálnímu povlaku celoplošné skleněné střechy zůstává jeho interiér v létě chladnější a v zimě teplejší. Vnitřní vrstva mezi skly navíc chrání před ultrafialovými paprsky.
Aby zdůraznil nebezpečí, které dětem v rozpáleném voze hrozí, nechal si Ford zhotovit z ledu sochy dítěte a psa. Ty potom ve své klimatické laboratoři v Kolíně nad Rýnem umístil do Fordu Focus kombi. Teplota vzduchu v komoře byla nastavena na 35°C, uvnitř vozu však vzrostla až na 50°C. Krátkovlnné záření totiž prostupuje skly, odráží se od sedadel a palubní desky a postupně interiér zahřívá. Ledové sochy začaly okamžitě tát.
„Všichni jsme ve zprávách viděli, jaké hrozné následky může chvilková zapomnětlivost mít. Systém upozornění na obsazená zadní sedadla pomůže řidičům vzpomenout si na to, o čem si možná myslí, že by nemohli nikdy zapomenout – že na zadních sedadlech nechali dítě nebo domácího mazlíčka.“ Joerg Beyer, výkonný ředitel konstrukčního oddělení, Ford of Europe
„Dopad úmrtí dítěte na rodinu, její přátele i širší okolí se nedá s ničím srovnat – a v tomto případě mu lze snadno předejít. Teplota dětí se zvyšuje třikrát až pětkrát rychleji než u dospělých. Rychlost, s jakou se kus ledu promění v kapku vody, názorně ukazuje, jaká rizika podstupují řidiči, když nechají dítě v autě.“ Dr. Arianna Lopes Vieira, dětská lékařka z Londýna