Stačí mít auto za 10 milionů a Praha vám tak nějak bude patřit. Vpravo zákaz, vlevo zákaz, nic nevadí. Na přechodu je místa dost a případná pokuta řidiče jistě nezabije.
Přestupky dělají všichni řidiči. Bez ohledu na to, jestli mají auto za 100 tisíc korun z autobazaru Monte Carlo, nebo téměř zakázkový supersport za miliony. Tak nějak se ale může zdát, že čím dražší auto, tím jsou přestupky jejich majitelů arogantnější. Ale možná je to jen tím, že jsou taková auta více vidět. Máte-li totiž například sportovní Mercedes AMG GT v úpravě Renntech, navíc v parádní žluté barvě, přestupek, který případně spácháte, bude mnohem více vidět, než kdybyste řídili fleetovou Octavii.
Souhlasím s výší pokut podle výdělku, protože jsem byl svědkem, jak nějaký řidič luxusního vozu zaplatil a bezostyšně odjel způsobem trhání asfaltu. A pokuty jsou obecně nízké.
Jakub Zábřeský; Čtenář webu TestyOjetin.cz
Titulní fotografii nám poslal náš čtenář Miroslav S., který projížděl centrem Prahy. Objektivně musíme uznat, že kdyby na stejném místě stála zaparkovaná bílá Octavia, nikdo by nám takovou fotku do redakce asi neposlal. Řidiči exkluzivních vozů jsou holt více na ráně. Je ale také asi objektivní pravdou, že případná pokuta majitele takového vozu pravděpodobně nijak nepoloží. Pokuty jsou v České republice, stejně jako ve většině evropských zemí, nastaveny stejně. Bez ohledu na hodnotu vozidla, nebo příjem jeho majitele. A je to podle nás správně. Na přechodu překáží chodcům sportovní Mercedes úplně stejně, jako třeba zmíněná Octavia.
V některých zemích ale výši pokuty určuje příjem majitele vozidla, respektive pachatele přestupku. Například ve Švýcarsku tak neexistuje horní hranice pro pokuty za překročení rychlosti. Doplatil na to jistý Švéd, který v této zemi dostal pokutu milion dolarů a navíc přišel o svůj Mercedes SLS AMG. Podobně dopadla i mladá milionářka v Norsku, která za jízdu pod vlivem alkoholu „vyfasovala“ údajně pokutu v přepočtu 660 tisíc korun a k tomu navrch 18 dnů odnětí svobody.
Jak se díváte na stanovování výše pokuty podle výše výdělku hříšníka? Měly by se pokuty od příjmu provinilce odvozovat, či nikoliv? Napište nám do diskuze.