Neoprávněné parkování na místech vyhrazených pro tělesné postižené je nejen přestupek, ale také známka arogance, hulvátství a nulové empatie toho, kdo takový přestupek spáchá. Když má navíc na autě firemní polep, je to i neúcta k firmě, kterou reprezentuje.
Zaparkovat v centru Prahy je někdy skutečně obtížné. I místní proto často hledají volné parkovací místo několik dlouhých minut. Za parkování je navíc v drtivé většině případů potřeba zaplatit. Hodina parkování stojí v Praze od 10 do 80 korun, nicméně i v širším centru lze zaparkovat za pár drobných. Například na Vinohradské třídě na pražských Vinohradech lze na smíšené zóně nad Vinohradskou tržnicí zaparkovat za pouhých 30 korun na hodinu. Kdo si potřebuje něco vyřídit, nebo nakoupit, mělo by mu zmíněných 30 korun stačit. Je to méně, než kolik stojí párek v rohlíku ve stánku na nedalekém náměstí Míru.
Řídil řidič s průkazem ZTP/P?
Ne vždy se ale chce řidičům volné místo hledat, nebo platit poplatek za parkování, a tak zaparkují, kde je napadne. Na přechodu, před vjezdem do garáže, v křižovatce, nebo třeba na parkovacím místě, které je vyhrazeno pro tělesně postižené. Třeba tak, jak to udělal řidič Audi s firemním polepem brněnského dealera. Na zmíněné Vinohradské ulici zaparkoval přímo pod dopravní značkou IP 12 „Vyhrazené parkoviště“ se symbolem osoby na vozíku a zároveň na vodorovném značení č. V 10f "Vyhrazené parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce postiženou nebo těžce pohybově postiženou“.
Komunikace je bezpředmětná
Řidiče vozu jsme na tuto skutečnost upozornili a požádali jej, aby z vyhrazeného místa odjel, jestliže není tělesně postižený. To však odmítl a od vozidla odešel. Protože byl na voze firemní polep brněnského dealera aut, požádali jsme ředitele pobočky, ing. Michaela Krejska o vyjádření. Odpověď přišla téměř obratem: „Asi chápete, že bez určení místa a času nejsem schopen reagovat. Tímto považuji další komunikaci za bezpředmětnou.“
Místo omluvy arogance?
Netušíme sice, proč pan ředitel potřebuje znát čas a místo (místo jsme ovšem ve svém dotazu specifikovali) k tomu, aby se vyjádřil, proč auto s polepem firmy, které šéfuje, parkuje na místě vyhrazeném pro invalidy, ale musíme se přiznat, že jsme ze strany ředitele brněnské pobočky Porsche Inter Auto očekávali poněkud důstojnější a pokornější reakci. Možná něco ve smyslu „Omlouváme se, je nám to líto, už to nikdy neuděláme...“ Ale kdo ví, možná to byl právě on, kdo na místě vyhrazeném pro tělesně postižené svoje auto zaparkoval. A třeba dokonce i oprávněně. Vyloučeno to není. To jsme se však z jeho reakce nedozvěděli, ačkoliv jsme se na to dotazovali.
Být slušný dává smysl
Za neoprávněné stání na místě vyhrazeném pro tělesně postižené může být řidiči na místě uložena pokuta až do výše 2.500,- korun, ve správním řízení potom až do výše 10.000,- korun. Nově se navíc za tento přestupek udělují do karty řidiče dva trestné body. Utratit pár desítek korun za parkování na místě k tomu určeném, místo neoprávněného stání na vyhrazeném místě pro invalidy, tak dává nejen finanční smysl, ale také šanci tělesně postiženým zaparkovat tam, kde mají vyhrazená parkovací místa. Být slušný a ohleduplný má skutečně smysl.