Čím modernější auto, tím více kontrolek na palubní desce. Kontrolku stavu paliva, funkčnosti airbagů, nebo třeba stavu oleje, zná asi každý řidič. Je ale hodně kontrolek, nad jejichž významem většina řidičů tápe. Jak jste na tom vy?
V moderních vozech je tolik různých elektronických systémů, součástek a asistentů, jejichž funkčnost musí být neustále sledována, že se palubní desky většiny současných automobilů různými kontrolkami jenom hemží. Většina z nich se však rozsvítí pouze v okamžiku, kdy dojde k nějaké závadě, nebo omezení funkčnosti na daném systému. Často tedy dochází k tomu, že řidič neví, co to na něj zpoza volantu bliká.
Víte například, jak vypadá kontrolka adaptivního tempomatu, kontroly tlaku v pneumatikách, systému kontroly výfukových plynů, nebo třeba žhavení u dieselových motorů? Málokdo si pamatuje všechny kontrolky, ale jejich význam by bylo dobré znát. Při ignorování některých z nich by totiž mohlo dojít k poškození vozidla, resp. vozidlo by nemuselo fungovat tak, jak jeho řidič očekává. I přes neznalost všech symbolů se však lze v barevné hudbě rozsvícených kontrolek alespoň rámcově zorientovat.
Při přemýšlení nad tím, co to vlastně na nás zpoza volantu bliká a svítí, lze totiž vycházet z premisy, že zelená barva kontrolky představuje funkčnost systému. Je tedy jenom jakýmsi "potvrzením", že vše je tak, jak má být. Výstražná oranžová (popřípadě žlutá) barva kontrolky potom většinou varuje před potenciálním problémem. Červená barva pak upozorňuje na již vzniklý, někdy i skutečně závažný, problém. Ale pozor – nemusí tomu tak být ve všech případech.
Například červené písmeno „P“ v kroužku značí zataženou ruční/parkovací brzdu. Nejedná se tedy o problém. Jestliže ale kontrolka bliká, může se již o nějaký problém jednat. Například o nízkou hladinu brzdové kapaliny, nebo třeba opotřebované brzdové destičky. Jestliže tedy ruční brzdu uvolníte a červená kontrolka svítí dál, je potřeba zbystřit a brzdový systém zkontrolovat. V některých vozech ale závadu na brzdovém systému označuje stejná kontrolka, jenom není uprostřed písmeno „P“, ale vykřičník. Někdy mají i brzdové destičky samostatnou kontrolku. Oranžový plný kroužek s vnějším přerušovaným prstencem.
Samostatnou kapitolou jsou potom některé kontrolky aut na elektrický pohon. Některé piktogramy se sice mohou zdát poměrně návodné, přesto asi hodně řidičů bude bezradných, když se jim na přístrojové desce rozsvítí například obrázek želvy. Tahle poněkud bizarní kontrolka totiž u elektroaut značí zásadní omezení jeho výkonu. Například kvůli kritickému stavu dobití baterie.
Znáte všechny kontrolky, které máte ve svém voze? Víte například, jaký význam má kontrolka s obrázkem šálku kávy? Napište nám do diskuze.