Někteří návštěvníci nákupních center povýšili styl arogantního parkování na další „level“. Když není místo na tolik oblíbených „invalidech“, postaví svoje mastodontní auto do jízdního pruhu. Hlavně, že to je u vchodu.
Je to dávno obehraná písnička. Vyhrazená stání pro tělesně postižené bývají velmi často obsazena auty, z nichž vyskočí řidič a běží si zacvičit do fitcentra. Kdo nevěří, ať si na chvilku stoupne k takovým vyhrazeným místům a do pár minut určitě někoho podobného potká. Stejné to je i na „růžových“ parkovacích místech pro rodiny s dětmi. Kdo někdy vysazoval z auta mimino ze zadní sedačky, když jsou auta od sebe jenom pár centimetrů, jistě mi dá za pravdu, že to není žádný med. O kočárku ani nemluvě.
Hlavně blízko vchodu
Někdy se ale může stát, že si svalnatý chlapík přijede zacvičit, ale volné parkovací místo není už ani na invalidech, ani na místech pro maminky. Co s tím? Přeci nebude stát na normálním parkovacím místě 50 metrů od vchodu. Klesla by mu autorita. Takže to zaparkuje do jízdního pruhu. Hlavně aby to bylo co nejblíže ke vchodu.
SUV ano, Fabia nikoliv
Už ani nemá cenu psát, že podobné přestupky nejčastěji vidět právě u velkých SUV prestižních značek. Snad nikdy jsem neviděl udělat podobný přestupek někoho ve Fabii, Dacii nebo v nějaké korejské značce. Čím to je? Netuším. Tuším ale, že se u některých majitelů takto arogantně parkujících aut projevuje jakýsi pocit nadřazenosti. Což mnohdy ještě dokládají registrační značkou na přání, která často říká, že dotyčný je svalovec, ředitel, že spěchá, nebo nemá slitování.
Umělá inteligence ví, proč se to děje
Zkusil jsem se zeptat umělé inteligence, proč se podle ní tohle děje. Odpověděla docela zajímavě:
„Řidiči luxusních vozidel často páchají přestupky, jako je parkování na chodnících, v místech pro invalidy či nedodržování povolené rychlosti, z několika důvodů. Za prvé, majitelé těchto vozidel často vnímají svou společenskou pozici jako privilegium, které jim dává určitou míru nadřazenosti nad ostatními. To může vést k pocitu, že pravidla silničního provozu neplatí pro ně nebo že mají právo porušovat pravidla, která považují za nepodstatná.
Za druhé, luxusní vozidla jsou často spojována s vyšším sociálním statusem a mnozí majitelé se snaží tuto pozici demonstrovat prostřednictvím svého chování na silnici. Parkování na nevhodných místech nebo nedodržování rychlostních limitů může být vnímáno jako způsob, jak ukázat svou převahu a nezávislost.
A nakonec za třetí, někteří řidiči luxusních aut mohou být více zaujati svými vlastními potřebami a pohodlím než respektováním pravidel a potřeb ostatních účastníků silničního provozu. Mohou považovat své potřeby za důležitější než ohled na bezpečnost a pohodlí ostatních lidí“.
Tak co myslíte? Má umělá inteligence pravdu? Napište nám do diskuze