Nakažený řidič bez roušky může přitom kontaminovat auto velmi snadno. Stačí, aby například kýchl a kapénky mohou ulpět kdekoliv v interiéru vozu. Cestující se pak může snadno nakazit například při zavírání dveří.
Stačí stát chvilku v Praze na nějaké hlavní ulici a je zřejmé, že minimálně třetina řidičů taxi ve voze roušku nenosí. Nosit by ji ale přitom měli i v případě, že jsou ve voze sami. Podle epidemiologů totiž může nakažený řidič kontaminovat vozidlo až na dobu 48 hodin. Stačí, aby ve voze například kýchl, a drobné kapénky mohou ulpět na sedadlech, přístrojové desce, madlech dveří a dalších místech ve voze. Zákazník se pak může snadno nakazit i pouhým dotykem na madlo dveří například při jejich zavírání.
Martin L., který si přivydělává jako řidič alternativní taxi služby Uber, potvrzuje, že tato služba má přísná pravidla jak pro samotné řidiče, tak i pro cestující. Vše je ale založeno na tom, že obě strany dodržují daná pravidla. „Například při přihlášení do systému se musíme vyfotit s nasazenou rouškou“, říká Martin a pokračuje: „Systém ale neporovnává fotografii řidiče s rouškou s databází řidičů v systému, takže je teoreticky možné poslat jiné foto. Navíc určitá část řidičů si po odeslání fotografie masku stejně sundavá.“ Řidiči se nejčastěji hájí tím, že jim rouška brání ve výhledu, že se jim například zamlžují brýle a také tím, že vozidlo taxi není prostředek hromadné dopravy a tudíž se na ně vládní nařízení nevztahuje. V principu by ale nemělo jít o to, kdo najde jakou skulinu v nařízeních. Jde o zdraví nás všech, opatrnost a ohleduplnost je tedy na místě. A nejde jen o roušky. Důležitá je i celková dezinfekce vozu.
Řidiči by také proto měli dbát na časté čištění a dezinfekci vozu. Je to důležité nejen pro jejich zákazníky, ale i pro ně. Nikdy totiž neví, koho ve voze vezli. „Všechny povrchy, kterých se dotknete, dezinfikujte před jízdou i po jízdě, obzvlášť pokud s někým auto sdílíte nebo jste někoho vezli,“ říká Jana Parmová, vedoucí lékařka ŠKODA AUTO. Po každém čištění vozu radí doktorka Parmová auto také důkladně vyvětrat. A s větráním souvisí i další rada: vyčistěte si klimatizaci. Ne, nejezděte kvůli tomuto úkonu do autoservisu, na to teď opravdu není vhodná doba. Ale pořídit se dají (třeba on-line nebo u čerpacích stanic) i specializované spreje na domácí čištění klimatizace a ventilačního systému auta. Ty sice nejsou tak účinné jako profesionální čištění, ale opět mohou pomoci zmírnit riziko: samotný dezinfekční sprej nemusí koronavirus zahubit, ale čistší okruh vytápění a klimatizace znamená nižší riziko usazení zákeřného viru v něm.
Důležitá je opatrnost i při tankování pohonných hmot. I na čerpacích stanicích proto dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte hygienickým opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejte třeba samoobslužné čerpací stanice a po čerpání hmot si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce – ten byste měli v autě vozit v dostatečné zásobě. Při placení za odebrané pohonné hmoty ideálně využijte některou z moderních metod: například bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. U řady čerpacích stanic lze bezkontaktní způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné navštěvovat provozovnu. A mimochodem, riziko snížíte i tak, že tentokrát nádrž naplníte celou a k benzínce tak nebudete muset brzy znovu.
Ačkoli se mohou některá opatření proti šíření koronaviru zdát jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě. Čím více budeme tato opatření respektovat, tím více snížíme riziko přenosu nákazy a tím dříve se opět životy nás všech budou moci vrátit do normálních kolejí. Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoli cesty automobilem jen na ty nejnutnější případy, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a používejte dezinfekci.