„Stojíte na zákazu“, řekl policista. „Nestojím“, odvětil řidič. Hádal se a stálo ho to 2 tisíce

Foto: Jiří Soukup

Půlka ulice stojí špatně. Jenže která? Záludnosti doplňkových tabulek dokáží zamotat hlavy nejen začínajícím, ale často i velmi zkušeným řidičům. Typickým příkladem může „šipka“ u značky B28, tedy zákazu zastavení.


Policistům se odmlouvat nemá. O tom se nedávno přesvědčil i jeden známý moderátor. Zastavil na zákazu zastavení, které bylo vyznačeno vodorovným dopravním značením. My se ale dnes budeme zabývat svislým dopravním značením, konkrétně značkou B28, tedy zákazem zastavení.

Na této značce není nic záludného. Značku B28 lze totiž potkat téměř na „každém rohu“ a řidiči se s ní tak setkávají v podstatě každodenně. Jenže v některých případech může tahle značka přeci jen řidičům hlavu trochu zamotat. A to v tom případě, kdy je tahle značka ještě doplněna dodatkovou tabulkou se šipkou, která směřuje dolů, nahoru, případně oběma směry. Značná část řidičů totiž neví, co šipky znamenají.

Výborně to ilustruje titulní fotografie. Značka „Zákaz zastavení“ je v tomto případě doplněna tabulkou se šipkou, která směřuje dolů. Takto nasměrovaná šipka znamená, že v tomto místě platnost značky končí a že za značkou již zastavit lze. Řidič šedé Škody Kodiaq, i řidič auta za ním, tedy spáchal dopravní přestupek, za který lze uložit pokutu až 2 tisíce korun.

Přestupek spáchalo i dalších šest aut, která stála za Kodiaqem. Smůlu měl řidič červeného Opelu Corsa, který se při nastupování do auta potkal s právě procházející hlídkou policie. Možná mohl odejít lehčí pouze o nějakou tu stokorunu, ale začal se s policisty hádat. Nejdříve, že stojí správně, následně, že i ostatní řidiči stojí špatně a že není kde zaparkovat. Neuspěl. Za přestupek a za dohady dostal od policistů pokutu 2 tisíce korun. Parkovali jsme na druhé straně ulice a celou situaci jsme tak měli naservírovanou jako na talíři.

A jak to tedy s těmi šipkami je? Šipka, která směřuje nahoru, označuje začátek úseku, kde značka platí. Šipka, která ukazuje nahoru i dolů značí „průběh“. Používá se tedy třeba při dlouhém úseku platnosti značky. V takovém místě prostě značka platí na obě strany. No a konečně šipka, která směřuje dolů, označuje místo, kde platnost značky končí.

Český turista zuřil, ale nebylo mu to nic platné. V Itálii dostal pokutu 900 euro za něco, co by mu u nás nejspíše prošlo

Věděli jste, co znamenají dodatkové tabulky se šipkami? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.