Sháníte aktuálně vůz? Jestliže nemáte naspořené peníze na auto, jež sjede přímo z výrobní linky, samozřejmě se poohlédnete po starším vozidle. Ojetých aut jsou na inzertních portálech mraky a zdá se tedy relativně jednoduché si nějaké vybrat. Ve skutečnosti to ale vůbec jednoduché není.
Mnozí prodejci totiž nejsou zrovna dvakrát poctiví a setkat se můžete například s tím, že počet uvedených kilometrů může být klidně i několikanásobný. Stejně tak je možné zfalšovat i mnohé jiné údaje týkající se třeba stáří vozu, absence nehod či původu auta, což vás může stát desetitisíce, ale i statisíce prakticky vyhozených z okna. Jak si tedy výběr vozu zjednodušit a nenechat se při tom napálit? Pomůže Cebia.
Jak nenaletět na podvod
Pokud víte, jak na to, je to snadné. Vyhlédněte si auto, či více vozů, které splňují vaše požadavky a od prodejce si vždy vyžádejte jejich VIN kód, což je číslo karoserie a prakticky něco jako rodné číslo vozu. U velké části inzerátů je tento kód uveden, pokud není, chtějte jej po prodejci. Ještě, než se zajedete do prodejního místa na vybrané auto podívat, prověřte si jeho historii. Je to jednoduché, rychlé a především online. Zadejte VIN kód na webu www.cebia.cz, kde můžete do pár minut získat informace o průběžném km nájezdu a tedy informaci, zda auto nemá stočený tachometr. Dále se můžete dozvědět, zda vozidlo nebylo poškozené či havarované a případně i k jaké (finanční) škodě došlo, jak bylo servisované, kdy bylo ve skutečnosti vyrobené a pro jakou zemi, zda není odcizené či zatížené leasingem, zda nebylo provozované jako taxi, jak bylo v minulosti inzerované a řadu dalších důležitých informací, které vám pomohou při rozhodování, zda si toto vozidlo koupit. Cebia pomáhá motoristům bojovat proti podvodům už více než 30 let a má data o autech nejen z Česka, ale i ze zahraničí.
Míra podvodů na českém trhu je přitom vysoká. 99,4 % aut se prodávají jako nehavarovaná, 32 % aut má stočený tachometr, 21 % aut má uvedený falešný původ, což znamená, že pocházejí z jiné země, než tvrdí prodejce, 19 % aut je uměle omlazeno a prodávají se jako mladší, než ve skutečnosti jsou. A podvodů je ještě mnohem více.
Jak dlouho vyděláváte na sumu, o kterou byste přeplatili skutečnou hodnotu auta?
Vyplatí se proto nespoléhat se na to, že podvod odhalíte sami. I když autům rozumíte, přesný rozsah havárie sami nikdy neurčíte, stejně tak neodhalíte stočený tachometr nebo skutečný rok výroby, neboť v dokladech se uvádí uvedení do provozu. To, že je auto naleštěné a vypadá, že se s ním dobře zacházelo, ještě nic neznamená. Pamatujte, že vlastní neopatrností můžete prodejci prakticky darovat desítky až nižší stovky tisíc korun a spočítejte si, jak dlouho na tuto sumu vyděláváte. Prodejce ji od vás získá během pár minut. Není lepší být opatrný a za peníze, které byste vyhodili oknem, jet třeba tím novým autem na dovolenou k moři?