Obal od CD, platební karta nebo kelímek od kávy. Kdo by neznal ranní hledání čehokoliv, čím odstraní námrazu ze skla. Je tu ale jeden zajímavý nápad, který funguje již 50 let a zabere necelou minutku
Je tu listopad, a tak se ráno na sklech aut již začíná objevovat ranní námraza. Bohužel, škrabky na led z aut během léta tak nějak záhadně zmizí, a drtivá většina řidičů, kteří nemají „simply-clever“ škrabku ve víčku palivové nádrže, nebo vyhřívání předního skla, tak hledá po kapsách a uvnitř vozu cokoliv, čím by led ze skla odstranili. Ke slovu tak často přijde obal od CD, plastový kelímek od kávy nebo třeba i platební karta.
Je to starý trik ještě z doby, kdy u pump žádné prostředky na rozmrazování skla nebyly, nebo byly moc drahé
Jaroslav K.; Zruč nad Sázavou
Řidič autobusu ze Zruče nad Sázavou, pan Jaroslav K. nám nedávno poslal do redakce zajímavý nápad, který údajně používal už jeho otec, který ještě před rokem 1989 jezdil jako firemní řidič v tehdejší továrně na obuv Sázavan. V té době nebyly benzínové pumpy plné prostředků na rozmrazování skel, a když už někde nějaký byl, nebyl zrovna nejlevnější. Navíc, před lety, stejně jako nyní, si řidiči na takové prostředky často vzpomněli, až když ráno stáli před autem obaleným námrazou.
V takové situaci se hodí každý dobrý nápad. Tím ale rozhodně není polévání skla teplou vodou ani škrábání skla platební kartou. V prvním případě vám sklo pravděpodobně praskne, v tom druhém si zlomíte kartu ještě před tím, než na skle očistíte alespoň nějakou rozumnou plochu, aby se dalo odjet. Jaroslav K. proto doporučuje trik, který podle něj používají v rodině již přes 50 let.
Měla by k tomu stačit nějaká lahvička s rozprašovačem, třeba od čistícího prostředku, ocet, sůl a samozřejmě voda. Víme, že podobných zaručených receptů je plný internet. Tenhle nám ale, vzhledem k reálným zkušenostem Jaroslava, přišel jako nápad, který může skutečně fungovat. Ale pozor, Jaroslav tvrdí, že vtip nespočívá pouze v namíchání směsi, ale také v tom, jak se použije. Takže jak na to?
Rozprašovače mají většinou objem 750 ml. Nalejte do něj tedy 400 ml vody, 300 ml octa a dvě až tři lžíce kuchyňské soli. Roztok v láhvi pořádně protřepejte, aby se sůl rozpustila, a máte z poloviny hotovo. Druhou polovinu tvoří správné použití roztoku. Velmi často se totiž na internetu píše, že podobné rady jsou hloupost a že nefungují. Zčásti to je pravda. Jde ale o to, že většina lidí nepoužívá roztok správně. Nestačí ho totiž jenom nastříkat na zamrzlé sklo. Tak by to opravdu moc nefungovalo.
Roztok je totiž potřeba nastříkat na sklo ještě večer, když zaparkujete. Samozřejmě na čisté sklo, na kterém není vrstva sněhu nebo ledu. Roztok bude pochopitelně po skle stékat, ale zanechá na něm tenký film. Ten druhý den ráno pomůže se snadným odstraněním ledové krusty. Ráno totiž stačí postříkat sklo další várkou roztoku, počkat pár sekund a sklo setřít. Sníh nebo led ze zčásti rozpustí a k očištění tak často budou stačit pouze stěrače. Ale pozor, před tím, než je spustíte, zkontrolujte, zda stírací gumičky nepřimrzly ke sklu. Dobrým nápadem proto bude, když večer nastříkáte roztok právě i pod stírací lišty.
Triků, jak bez škrabky odstranit námrazu ze skla, je samozřejmě více. Napište nám ten svůj do diskuze