Jet po dálnici 200 km/h, nebo si dát před jízdou pár drinků, je riziko, které mnozí řidiči bez obav podstoupí. Současná výše pokut totiž není příliš odstrašující. To by se však mohlo brzo změnit.
Agresivita řidičů na českých silnicích výrazně stoupá a pro mnoho z nich není navíc současná výše pokut žádným problémem. Zaplatit pokutu pár tisíc korun totiž peněženku majitele drahého a silného vozu většinou nijak nezatíží. Novela zákona o silničním provozu však zavádí výrazně vyšší pokuty. Návrh změn posílá ministerstvo dopravy do připomínkovacího řízení a novinky by mohly platit již od roku 2024. A netýkají se jenom pokut.
Novela zákona se zaměřuje především na ty nejzávažnější přestupky, které často vedou k tragickým dopravním nehodám. Například za jízdu pod vlivem alkoholu se nově navrhuje prodloužit zákaz řízení ze současného roku na osmnáct měsíců. V případě odmítnutí testu na alkohol nebo jinou návykovou látku pak hrozí až tříletý zákaz řízení a pokuta ve správním řízení do 75 tisíc korun.
Mezi závažné přestupky, které budou „otaxovány“ vyšší pokutou, patří také jízda na červenou, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz nebo otáčení či couvání na dálnici. V těchto případech bude ukládána pevná bloková pokuta ve výši pět tisíc korun. Pokud však řidič odmítne zaplatit pokutu na místě, může mu být v přestupkovém řízení uložena pokuta až do výše 25 tisíc korun.
Při vysokém překročení rychlosti (o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec) může dostat „pirát silnic“ v přestupkovém řízení pokutu až 25 tisíc korun a k tomu šest bodů. Pevná bloková pokuta 2 500 korun a čtyři body bude rovněž za překročení rychlosti v obci o 20 km/h nebo o 30 km/h mimo obec. Mírnější překročení rychlosti o 10 km/h bude sankcionováno pevnou blokovou pokutu 1 500 korun a řidič dostane do karty řidiče dva body.
Ke zmírnění trestů dochází u bagatelních prohřešků jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do 10 km/h nad povolený limit, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2 000 Kč na 1 500 Kč, a body se nezapisují.
Novela také počítá s možností řídit vozidlo již od věku 17 let a to za přítomnosti mentora. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá mladý řidič šestibodový přestupek, nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu.
Jak se díváte na případné zvýšení pokut a možnost řídit vozidlo již od věku 17 let? Pomůže to k větší bezpečnosti dopravy na českých silnicích?