Zběsile ujíždějícího řidiče, který v neděli 10. září ujížděl před policejním vozem, nezastavily ani výstřely ani policejní zátaras. Honičku jak z amerického akčního filmu tak ukončil až úspěšný PIT manévr policejního vozu.
Jedním ze způsobů, jak zastavit ujíždějícího řidiče, je takzvaný PIT manévr (pursuit intervention technique), tedy donucovací prostředek k násilnému zastavení vozidla. PIT manévr je jednou z disciplín, které umožňují kovové rámy na přední části policejních vozů. Při tomto způsobu policisté narazí rámem do zadní části pronásledovaného vozu, který otočí a zastaví. To však vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování. Manévr se cvičí a jde provést nejen na rovné silnici, ale i v zatáčce. O tom, že PIT funguje, se minulou neděli přesvědčil i řidič ujíždějícího vozu Volkswagen Golf v Praze.
Nezastavil ho ani výstřel
V neděli dvacet minut po poledni se policisté ze "čtyřkové oháesky" rozhodli v Českobrodské ulici v Praze 9 zastavit a zkontrolovat vozidlo VW Golf černé barvy. V momentě, kdy se na policejním vozidle rozsvítily majáky, začal řidič Golfu ujíždět vysokou rychlostí. Pronásledovaný při jízdě metropolí ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu a porušoval dopravní předpisy s cílem policistům ujet. Nebezpečně ujíždějícího řidiče, který ve vozidle nebyl sám, nezastavil ani policejní zátaras a ani varovný výstřel ze strany policistů z PMJ.
Policisté použili teaser
V Netlukách najel řidič Volkswagenu vysokou rychlostí na cyklostezku, kde svou riskantní a bezohlednou jízdou ohrozil několik cyklistů a chodců. Pronásledování v obci Nedvězí ukončil až PIT manévr policistů z oddělení hlídkové služby čtvrtého policejního obvodu. Z havarovaného auta se ještě jeho řidič pokusil utéci, proto byl proti němu použít teaser a následně byl zadržen. Lustrací policisté zjistili, že devětatřicetiletý řidič má vyslovený zákaz řízení všech vozidel. Řidič se navíc odmítl podrobit testu jak na alkohol, tak na drogy.
Někde je PIT zakázán
Zajímavostí je, že PIT manévr je v některých státech USA i Evropy zakázán. Jde totiž o poměrně riskantní manévr, jehož nebezpečnost roste se vrůstající rychlostí a sníženou adhezí vozovky. V úvahu je při použití PIT manévru brát také těžiště vozidla. Zatímco nízký sportovní elektromobil s těžkými bateriemi nízko nad vozovkou může PIT manévr ustát, dodávka nebo pickup může při stejném manévru na stejném místě a při stejné rychlosti skončit dokonce na boku.
Celým případem se v současné chvíli zabývají policisté pro podezření ze spáchání trestných činů obecné ohrožení a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.