Různé pokusy, jak se vyhnout placení za parkování, případně jak „zneviditelnit“ svoji RZ pro kamerové radary, se velmi často míjejí účinkem. Naopak, taková „opatření“ na vás spíše upozorní a pokutě se nevyhnete.
S různými přelepkami, hadříky, kelímky a dalšími „vynálezy“, které měly zcela, nebo částečně, zakrýt registrační značku u vozu a ztížit tak její přečtení automatizovanými systémy dohledových vozidel, se lze setkat v Praze v podstatě denně. Jakkoliv je zakázáno činit takovým způsobem registrační značku nečitelnou, řidiči se pokutám snadno vyhnuli tvrzením, že jim registrační značku přelepil někdo jiný. Jestliže nebyl řidič s takto upravenou značkou přistižen přímo při činu, případně při jízdě, bylo skutečně velmi obtížné jej pokutovat.
Sám sebe usvědčil
Jiné to je ovšem v případě, kdy je zřejmé, že si řidič upravil značku sám a dokonce s ní i jezdí. Ilustračním příkladem může být registrační značka z titulní fotografie. Jemná kovová síťka je na registrační značce umístěna v rozporu s českými právními předpisy a řidič takového vozu by se jistě pokutě nevyhnul. Těžko by totiž u takové úpravy tvrdil, že mu ji udělal někdo cizí. Navíc, taková úprava dohledové auto, resp. jeho kamery, velmi pravděpodobně neoklame.
Legendy o monitorovcích vozidlech
Již dříve jsme se podobnými případy zabývali. Legend kolem monitorovacích vozidel totiž existuje celá řada. Traduje se kupříkladu to, že stačí vědět jejich trasu a podle toho „obejít“ zóny. „Ani samotný řidič monitorovacího vozu předem neví, kam ho zvolená trasa v navigaci navede, natož pak samotní obyvatelé,“ poznamenává tisková mluvčí TSK Barbora Lišková a dodává: „Logicky jsou některé ulice, ve kterých je vyšší zájem o parkování, více monitorovány a jiné naopak vykazují nižší obsazenost a monitorovací vozy zde projíždějí méně často. Podle situace pak můžeme ve spolupráci s městskými částmi zvolit oblasti s koncentrovanější kontrolou.“
Jde o přestupek
Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Městské policie Praha Ireny Seifertové se provozovatel vozidla, který zanechá stát motorové vozidlo (ať už v zóně placeného stání či jinde) se zakrytou či pozměněnou RZ, dopouští přestupku dle § 83 odst. 1 písm. n) zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb.
Strážníci se obelstít nenechají
„V případě, že by se strážníci v rámci běžné hlídkové činnosti setkali s případem, či byli na ni upozorněni občany, překryté (nebo chybějící) RZ, oprávněnost parkování by prověřili na RZ v druhé části vozu, kde zpravidla k přelepování/překrývání nedochází (děje se tomu většinou v místech, která jsou nasměrována na mobilní monitoring) a případný přestupek - neoprávněné stání v zóně placeného stání, by řešili standardním způsobem, což znamená, že mohou nařídit v tzv. modrých zónách odtah vozidla, obecně pak přiložit TPZOV (tzv. botičku), či podezření na přestupek oznámit příslušnému správnímu orgánu“, vysvětluje Seifertová a doplňuje: „V případě částečně upravených RZ, se tyto načítají jako jiné. Pokud je to jen trochu možné, pracovník, který data vyhodnocuje, zkouší všemi dostupnými cestami zjistit jejich správnou podobu. Tato vozidla totiž mají obvykle bohatou přestupkovou historii, například se ověřují podle dřívějších fotek“.
Co si o podobných úpravách registračních značek myslíte? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.