Zdálo se to jako malý „ťukanec“, policii tedy nevolali. Martina z Prahy to málem stálo 150 tisíc z vlastní kapsy

Foto: Mojmír Bída (ilustrační)

Nehoda na pražské Jižní spojce vypadala jako drobný „ťukanec“, jehož oprava se pohodlně vejde do částky 100 tisíc korun. Policii proto nevolali, což se ale ukázalo jako velká chyba. S úhradou opravy byl totiž velký problém.


Při dopravní nehodě není potřeba pokaždé volat policii. Tu je dnes nutné přivolat pouze v případě, že dojde ke škodě na vozidle převyšující 100 000 Kč (včetně přepravovaných věcí), je zraněna či usmrcena osoba, nebo dojde k poškození majetku třetí osoby, která není přítomna na místě. Tam spadá například i poškození dopravních značek nebo zaparkovaných vozidel. Jenže u dnešních moderních vozů je velmi obtížné odhadnout, jak vysoká škoda při nehodě vznikla.

Pod nárazníkem bylo nějaké čidlo tempomatu, o tom jsem vůbec nevěděl, a hlavně bylo rozbité světlo Matrix LED. Byla chyba nevolat policii
Martin S.; Praha

Své o tom ví i Martin, který se svojí Škodou Superb havaroval na pražské Jižní spojce. Byla to jeho chyba. V koloně nedobrzdil. Na dodávce před ním se zdálo, že je poškozen pouze nárazník a pravá část zadních dveří, včetně koncového skla. Ani u Martina to na první pohled nevypadalo nijak tragicky. Prasklý nárazník, prasklé krycí sklo předního světlometu, trochu kapota a pravý blatník. „Vypadalo to na klasickou plechařinu“, říká Martin, který souhlasil s tím, že s druhým řidičem pouze vyplní hlášení o nehodě, vymění si kontakty a pojedou dál, aby nekomplikovali už tak hustou dopravu.

Ukázalo se ale, že odhad poškození Superbu byl značně podhodnocen, protože v servisu vyčíslili předběžnou cenu opravy na téměř 150 tisíc korun. „Největší položka byla, tedy kromě práce, nové inteligentní LED světlo a radar adaptivního tempomatu“, popisuje překvapení v servisu Martin, který následně musel velmi složitě řešit plnění ze strany pojišťovny, protože si nehodu navíc ani nenafotil. 

Jak měl tedy Martin správně postupovat? Především, při dopravní nehodě je nejdůležitější zajistit bezpečnost sobě i ostatním účastníkům nehody. I při malém „ťukanci“ totiž vzniká riziko sekundární nehody, kde můžou být následky daleko fatálnější. Dokonce se doporučuje, aby celá posádka vozu co nejrychleji opustila vozovku, a to alespoň do vzdálenosti 5 metrů od místa nehody, a až tam čekala na odtahovou službu nebo případně na Policii ČR. Policii však není potřeba volat pokaždé. Tu je dnes nutné přivolat v případě, že dojde ke škodě na vozidle převyšující 100 000 Kč (včetně přepravovaných věcí), je zraněna či usmrcena osoba anebo dojde k poškození majetku třetí osoby, která není přítomna na místě. Tam spadá třeba i poškození dopravních značek nebo zaparkovaných vozidel. Vzhledem k velmi sofistikovaným systémům v moderních vozidlech, jako jsou právě adaptivní tempomaty, Matrix LED světlomety, přední kamery, atd., je vhodné volat policii při sebemenším podezření, že nejde jen o poškození blatníku.

Škody způsobené provozem vozidla, které bude pojišťovna řešit z tzv. povinného ručení, by měl díky institutu přímého nároku nahlásit pojišťovně viníka přímo poškozený. Pojišťovna se pak v následném kroku spojí se svým klientem, viníkem dopravní nehody a ověří si zjištěné skutečnosti.

Pojišťovně je potřeba ať již jste v roli poškozeného, tak viníka, doložit podrobnou dokumentaci, a to především v případě, kdy nemusíte k nehodě volat Policii ČR. Pro pojišťovnu je ideální mít připravené fotografie či video záznamy z palubní kamery. Při neúčasti Policie ČR je také důležité vyplnit společný záznam o dopravní nehodě. Vzorový Evropský záznam o dopravní nehodě (tzv. Euroformulář) pojišťovny zpravidla přikládají ke smlouvě o pojištění vozidla. Lze jej stáhnout také přes internet, a to například na stránkách České kanceláře pojistitelů.

Při nehodě či jen poruše automobilu mohou motoristé využít také Linku pomoci řidičům 1224, která zajistí asistenci nebo odtah pro všechny motoristy v rozsahu sjednaném v pojištění. Cílem linky je urychlit odstranění následků nehod a zprovoznění pozemní komunikace, čímž se umožní předcházet vzniku dalších dopravních nehod. Číslo 1224 je dostupné 12 měsíců v roce, 24 hodin denně. Díky tomuto jasnému spojení si ho mohou řidiči dobře pamatovat,“ radí tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů Veronika Pilková. 

Co se stane, když řidič, který mi způsobil škodu, není pojištěný?

Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíc přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič. I když se jedná jen o poškozený automobil, tak i v těchto případech může částka vystoupat na desítky tisíc. Proto byla zřízena Česká kancelář pojistitelů, která chrání poškozené před nezodpovědnými nepojištěnými motoristy. Česká kancelář pojistitelů sama totiž v takovém případě škodu poškozenému vyplatí a poškozený nemusí škodu po nepojištěném viníkovi vymáhat sám.

Velké problémy nastávají v případě, kdy se škoda vyšplhá do daleko vyšších částek. „Často se setkávám s tím, že škoda při autonehodě, kde je viníkem řidič nepojištěného automobilu, se vyšplhá i k milionovým sumám. Tyto škody jsou pak tak vysoké především kvůli zdravotním výlohám, vyplácení ztrát na výdělku v pracovní neschopnosti, bolestnému, nebo ztížení společenského uplatnění,“ varuje Vladimír Krejzar, ředitel úseku likvidace pojistných událostí z České kanceláře pojistitelů. I tyto výlohy však Česká kancelář pojistitelů poškozenému vyplatí.

Volali byste policii i při zdánlivě malé nehodě, nebo byste se spolehli na vlastní úsudek o výši škody? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.