Kopancem do zmrazku můžete auto vážně poškodit. Jarní počasí je za dveřmi a sníh ze silnic mizí, ale právě v takovém počasí hrozí, že rozbředlý sníh v podbězích kol přes noc zmrzne a způsobí řidiči perné chvilky.
Rozbředlý sníh ze silnic ještě zcela nezmizel a noční mrazy také zatím nejsou ničím neobvyklým. A to je právě období, ve kterém se rozbředlý sníh velmi snadno nachytá na podběhy kol a přes noc zmrzne. Někdy se stačí jenom rozjet a zmrazek sám spadne, v případě silných nočních mrazů se ale může stát, že zmrazky nedovolí otáčet volantem, resp., že kolo se nemůže v podběhu volně pohybovat. Co v takovém případě dělat? Určitě ne to, co vás pravděpodobně napadne jako první – kopat do zmrazku.
Ve chvíli, kdy byl na kámen ztuhlý zmrazek ještě sněhovou břečkou, mohla totiž natéci rozmrzlá voda do různých technologických spár nebo za plastové vložky v podběhu. V okamžiku, kdy voda nebo břečka opět zmrzne na kámen, utvoří s vně namrzlým kusem ledu jeden homogenní celek. Jestliže byste se jej snažili hrubou silou odkopnout od podběhu, mohlo by se stát, že poškodíte například plastové vložky v podbězích, případně i brzdové hadičky nebo třeba lem nárazníku, za který voda také natekla.
Odstranění velkého kusu ledu dá sice trochu práce, ale je dobré být přitom opatrný. Zkušení řidiči tvrdí, že nejúčinnější je nastartovat vůz a dát pod inkriminovaná místa hrnec s horkou vodou. Zmrazek samozřejmě nemusí celý roztát, stačí, když jenom povolí v místech, kde je spojen s karosérií a brání například otevření dveří, nebo natáčení kol do krajních poloh. Jestliže nelze dát pod vůz hrnec s vodou, ale máte přístup k elektrickému vedení, můžete zkusit použít obyčejný vysoušeč vlasů. Jeho výhoda je ta, že můžete přesně nasměrovat směr teplého vzduchu na konkrétní místa.
Pozor také na zmrazky, které v těchto dnech mohou vzniknout na střeše vozu. Především velkých MPV nebo SUV. Mokrá a rozbředlá vrstva sněhu, která večer stékala po karosérii, může přes noc zmrznout na kámen. Při jízdě se pak vlivem proudění vzduchu a zahřívání střechy zevnitř karosérie může kus ledu uvolnit a poškodit vozidlo jedoucí za vámi. Věděli jste například, že při rychlosti 130km/h může kilogramový kus ledu po přepočtu „vážit“ více než 35 kilogramů? A takový balvan už může napáchat pěknou škodu. Vždy proto dbejte na to, aby na střeše auta žádné zmrazky nezůstávaly