Pokuta až 10 tisíc korun hrozí řidiči, který jede se zakrytou, nečitelnou nebo upravenou registrační značkou. Mohlo by se to tedy týkat i zasněžené značky. Ale pozor, pouze v některých případech. Jinak pokuta opravdu nehrozí
Přestupek, který řeší Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragrafy 125, 5 a 23, se neřeší na místě, ale je rovnou postoupen do správního řízení. A tam hrozí pokuta až 10 tisíc korun, případně i zákaz řízení. Ale není potřeba se děsit, pokuta se neuděluje automaticky a v případě zasněžené registrační značky se přestupek do správního řízení dostane opravdu málokdy. Vlastně to hrozí jenom velmi nezodpovědnému řidiči. Proč?
Je totiž zřejmé, že řidič nemá možnost za jízdy zkontrolovat, zda mu husté sněžení, nebo třeba bláto na silnici, nepokrylo značku natolik, že přestala být čitelná. Stejná situace může nastat třeba i na podzim, kdy na značce může ulpět spadlý list ze stromu, nebo třeba po průjezdu kolem rozsypaných odpadků, kdy na značce ulpí například stará igelitová taška. Z logiky věci vyplývá, že taková situace bude policisty řešena spíše domluvou.
Jiná situace by ale nastala, kdyby řidič o tom, že je registrační značka nečitelná, věděl, a přesto ji neočistil a vyrazil na cestu. V takovém případě lze totiž podobné jednání považovat za úmyslné a odpovědnost za něj by řidič vznikla. Stejně tak by se asi složitě vymlouval řidič, který si například s terénním vozem užíval adrenalinové zážitky v nějakém offroad parku a potom rovnou vyrazil na silnici. V takovém případě by se mohlo jednat o vědomou nedbalost, kdy řidič značku neočistil, ačkoliv mohl oprávněně předpokládat, že po hodinovém řádění na tankodromu bude zanesena blátem a tedy nečitelná.
Před každou jízdou proto značku pečlivě očistěte a při jízdě v hustém sněžení alespoň občas zastavte a zkontrolujte, zda je stále čitelná. Ušetří vám to případné nepříjemnosti při setkání s přehnaně pečlivým policistou.