Současné podzimní počasí opět ukazuje, jak jsou čeští řidiči nezodpovědní. Řítit se v mlze po dálnici na horním limitu povolené rychlosti a svítit pouze denními světly, to je opravdu neskutečný hazard.
Vidíte auto na titulní fotografii? Ne? Ani my jsme ho pár sekund poté, co nás předjelo, neviděli. Bílý Volkswagen Passat nás předjel na plzeňské dálnici D5 zrovna ve chvíli, kdy bylo kvůli mlze vidět maximálně tak na 60 metrů. Vůz svítil pouze denními světly, takže vzadu nesvítilo vůbec nic. Na našem webu jsme o problematice svícení v mlze psali již mnohokrát. Řidiči buď zapomenou zapnout mlhová světla, nebo je naopak nechají rozsvícená i ve chvíli, kdy je jasná obloha a je vidět půl kilometru dopředu. Každopádně, jakmile padne mlha, dějí se na českých silnicích šílené věci.
Opakování je matka moudrosti, takže se sluší připomenout, že zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 říká, že „… přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy“. Jenže na českých silnicích to právě během mlhy vypadá tak, že za volanty většiny aut sedí sebevrazi, kterým je jedno nejen to, že ohrožují sebe, ale především to, že jsou nebezpečím i pro ostatní účastníky silničního provozu.
Potvrzují to i komentáře pod články, které tomuto tématu na našem webu věnujeme. Například p. Oldřich Paták do diskuze napsal: „Mlhovkáři bývají starší lidé, ignoranti i profesionálové. Jeďte třeba 10 kilometrů za autobusem, který má blinkr doprava a jede doleva. Denní svícení je hloupost jako zvon“. To potvrzuje i další čtenář, Biňo Dobrev: „Šero, mokro, déšť a každé třetí auto jede jen na denní svícení a je jim fuk, že od nich lítá voda tak, že není zadek auta vůbec vidět. Denní svícení bez zadních světel vymyslel hlupák. Zlatý časy, kdy byly povinné i zástěrky na poslední nápravě. Dnes není ani vidět zda jede před vámi dodávka či Smart, ale od všech to lítá jak od rozmetače hnoje. V Německu je to ještě horší, protože nemají povinnost svítit“.
Jakou zkušenost s tzv. „mlhovkáři“ máte vy? Napište nám do diskuze.
Zdroj: Jiří Soukup; CarTrax; Wikimedia Commons