Snaha uspořit finance vlastní instalací motorového pohonu ke garážovým vratům se může při podcenění některých věcí velice vymstít. Tohle je deset nejčastějších problémů, se kterými se kutilové mohou potkat.
Namontovat si na garážová, nebo vjezdová vrata motorový pohon, nemusí být pro zručného kutila nic složitého. I zručný kutil se však může při instalaci setkat s některými problémy. Mateusz Jenda, servisní specialista společnosti Benincà, která na českém trhu nabízí motorové pohony pro vrata a brány, vysvětlil, s jakými problémy se lze při domácí instalaci setkat.
Montáž pohonu na bránu - Ujistěte se, že vše mechanicky funguje
Za prvé, každá brána, která se má automaticky otevírat, by měla správně fungovat i při ručním otevírání. Brána by se měla otevírat hladce, lehce a bez jakéhokoliv zadrhávání. Montáž pohonu na bránu ale tyto problémy neodstraní. V budoucnu by to mohlo vést k určitým problémům.
Brána na nakloněných plochách? Přemýšlejte dvakrát
Pokud to bude jenom trochu možné, vyhněte se používání vrat na svazích, nerovných místech, stoupání atd. To nejen zkomplikuje vlastní instalaci, ale to bude vyžadovat další vybavení a ztíží práci automatiky. Nicméně i takováto řešení jsou proveditelná. Jen už možná bude potřeba přivolat servisní odborníky společnosti Benincà .
Je zvolená automatika brány vhodná?
Ujistěte se, že vybraná sada je vhodná pro vaši bránu podle specifikace výrobce. Například pro bránu o hmotnosti 800 kg použijte pohon, který je na takové zatížení uzpůsoben. Špatná montáž a výběr komponentů může v budoucnu zneplatnit vaši záruku.
Elektrické pohony nejsou ponorky, zkontrolujte třídu IP
Každý pohon, který pracuje venku, vyžaduje minimální těsnost IP54 a ještě lépe IP65. Povětrnostní podmínky v Česku neodpouštějí chyby související s podceněním odolnosti vůči vodě a prachu. Dodatečné utěsnění pohonu sice může pomoci, ale na záruku zapomeňte. Na trhu jsou také motory pro umístění pod zemí. Ale pozor, skutečně pod zemí. Nikoliv pod vodou.
Neriskujte a najměte si profesionála!
Pokud se na to necítíte nebo nemáte čas si pohon brány sestavit sami, vyplatí se objednat vybavení s montáží profesionálním montérem. To sice může mít za následek mírně vyšší náklady, nicméně v takové situaci odborník vybere vhodné zařízení a nainstaluje jej v souladu s pokyny výrobce. Berte na vědomí, že u většiny motorů se dokonce vyžaduje instalace autorizovaným montérem, aby byla zachována záruka.
Vliv větru
Pozornost je třeba věnovat i stavu okolí, zejména větru, který může pohyb brány ovlivňovat. I lehká brána do jisté míry odolá větru a „plněná dřevěná“ bude v silném větru jako plachta. Uživatelé dnes nejvíce preferují nízkonapěťové systémy, např. 24V, kvůli vnitřní bezpečnosti instalace. Je však třeba pamatovat na to, že čím nižší je provozní napětí pohonů, tím nižší je výkon, který může při silném větru chybět.
Způsoby otevírání brány
Rozhodněte se, jak chcete, aby se brána otevírala. Vybírat můžete ze široké palety způsobů. Například klasickým dálkovým ovladačem, mobilním telefonem, indukční smyčkou, čtečkou karet, fotobuňkou, atd…
Přístup pro hosty
Pokud neexistuje žádný alternativní vchod pro návštěvníky, měli byste také popřemýšlet o tom, jak vás budou návštěvníci kontaktovat, aby mohli vstoupit do objektu. Takže nezapomeňte na vedení elektriky také pro vchodovou kameru, nebo třeba obyčejný zvonek. Existují samozřejmě i bezdrátová řešení, tam ale pozor na výběr takových komponentů s dostatečným dosahem.
Co na to pošťák a zahradník?
Měli bychom myslet i na přístup externích poskytovatelů služeb, jako je uklízečka, pošťačka, zahradník apod. Toho se často dosahuje kombinací tlačítka s časovačem (časovačem). To vám umožní otevřít bránu pouze v určitých časech.
Automatické zavírání brány a použití zámků
Automatizace brány pomocí pohonu činí bránu méně náchylnou k vloupání zvenčí. Bezpečnost lze však ještě zvýšit použitím elektrického zámku. Použití běžného mechanického zámku má smysl pouze v případě, že nemáme v úmyslu bránu delší dobu otevírat, například při delších cestách. S bezpečností brány to však nepřehánějte, protože jakýkoli narušitel může stejně plot nebo bránu snadno přeskočit. Proto je použití drahých elektronických zámků nebo komplikovaných šifrovaných kódů ve většině případů zbytečné.