Občas může motorista narazit na dopravní značku, která je poškozená, nečitelná nebo třeba ručně dokreslená. Má řidič povinnost takovou značku respektovat? Hrozí za nedodržení postih policie?
Asi by dávalo větší logiku, kdybychom si odpověď na otázku z titulku článku nechali až na jeho konec, ale tentokrát uděláme výjimku, a odpovíme rovnou. Ano, i poškozenou, sluncem vyšisovanou, nečitelnou nebo ručně dokreslenou dopravní značku musí motorista respektovat. Zákon o silničním provozu totiž říká, že „Při účasti v provozu na pozemních komunikacích je každý povinen řídit se dopravními značkami“.
Účastník silničního provozu nemůže sám činit soudy o zákonnosti dopravní značky a rozhodovat se, zda se značkou bude řídit, či nikoliv.
Nejvyšší správní soud
Ani slovo o tom, jestli může být značka prostřílená (kdo někdy jezdil autem například po Sardinii, potkal v okolí městečka Orgosolo takových značek jistě bezpočet), otočená vzhůru nohama, nebo jestli na ní může být například něco sprejem dopsáno a dokresleno. Podle výnosu Nejvyššího správního soudu z roku 2010 ale takto "modifikovaná" dopravní značka nesmí mít na chování a respektování značení ze strany řidiče žádný vliv. Soud totiž ve svém výnosu konstatoval, že účastník silničního provozu nemůže sám činit soudy o zákonnosti dopravní značky a rozhodovat se, zda se značkou bude řídit, či nikoliv.
Jenže zde dochází ke značným nejasnostem. Značku ve tvaru trojúhelníku postaveného na špičku, nebo třeba značení ve tvaru šestiúhelníku, rozpozná každý řidič, i když je taková značka zasněžená, vyšisovaná nebo postříkaná sprejem. Ostatně právě z těchto důvodů mají tyto důležité dopravní značky svůj nezaměnitelný tvar.
Jenže co s kulatými značkami, které třeba omezují rychlost, zakazují stání nebo informují o jednosměrce? Co když je tato značka nečitelná, nebo poškozená? Podle některých informací se v takových případech postupuje ze strany policie individuálně případ od případu. Zkoumá se tedy například, zda řidič mohl objektivně rozpoznat význam dopravní značky či nikoliv, nebo zda byla při nejvyšší povolené rychlosti značka čitelná.
Jednoznačné doporučení dopravních expertů ale zní: „Značení respektujte, i kdyby bylo nakreslené fixou. I když vás to třeba omezuje, je to pořád lepší, než v případě nehody dokazovat, že značka nebyla čitelná nebo byla nakreslená jinou barvou, než vám ukazovali v autoškole".
Jaké máte zkušenosti s poškozeným nebo nečitelným dopravním značením vy? A jaký je váš názor na respektovaní takových značek? Respektovat či nikoliv? Napište nám do diskuze.