Není to žádný převratný objev a skoro každý řidič tenhle tip na úsporu paliva určitě zná. Většina z nich ale nechce do nižší spotřeby investovat deset minut práce a raději jezdí s vyšší spotřebou.
Začíná zimní období, během kterého roste spotřeba paliva u všech automobilů. Více se topí, používá se vyhřívání sedaček, volantu i obou skel, některé vozy mají dokonce nezávislé topení, které si majitelé takových aut rádi zapínají, aby usedli do již vyhřátého vozu. Spotřebu dále zvyšuje také celodenní svícení, prokluzování kol na zasněženém terénu nebo třeba pořád časté ranní běh motoru naprázdno. Kromě poslední položky jde o vlivy na spotřebu, které jen velmi obtížně ovlivníme. Je nesmysl nezapínat vyhřívání skel nebo sedaček, když už jsme si to do auta pořídili. I tak lze ale spotřebu snížit, tedy alespoň u těch řidičů, kteří jezdí na hory a lyže ukládají do střešního boxu.
Podle dřívějšího testu ADAC totiž spotřeba vozu se střešním boxem vzroste při dálniční rychlosti až o dva lity na sto kilometrů, při rychlosti 80 km/h potom o nezanedbatelných 11 procent. Spotřebu dále zvyšuje náklad ve střešním boxu. Jestliže tedy jezdíte s boxem, ve kterém je dalších 50 kilogramů zavazadel, bot a lyží, může spotřeba stoupnout o dalších až 10 procent. Dva litry paliva, to je v dnešních cenách přibližně 60 korun. To znamená, že každý ujetý kilometr stojí řidiče 60 haléřů navíc. Ujedete-li za zimu třeba 10 tisíc kilometrů, utratíte se střešním boxem na střeše až o 6 tisíc korun více, než bez něj. Jestli je to hodně nebo málo, to musí posoudit ten, kdo tahá peníze z peněženky. Za nás je to ale například cena týdenního skipasu na Kaprunu.
Přitom stačí tak málo – sundání moderních boxů ze střechy nezabere více než 10 minut. Většina současných boxů má tzv. rychloupínaky, tedy zamykání pomocí zacvakávacího mechanismu. Instalace i demontáž je velmi snadná a rychlá a za ty dva litry to určitě stojí. Nehledě na to, že tu a tam chcete zajet do myčky nebo garáže nákupního centra a se střešním boxem to je občas nemožné. Nejezdíte-li tedy na lyžovačku každý víkend, sundání střešního boxu, případně i střešních nosičů, stojí rozhodně za úvahu.