Každý určitě zná nějaký trik se známou černou limonádou. Některé jsou hlouposti, jiné však docela fungují. Mít jednu plechovku v garáži se ale může docela hodit. Obzvláště v tomto pylovém období
Internet je plný různých triků, co vše se dá se známou černou limonádou dělat. Je považována za metlu lidstva, ale také za „zázračný“ prostředek, který dokáže pomoci v různých situacích. Dokonce i někteří doktoři v minulosti radili maminkám, aby dětem při žaludečních potížích dávali lžičku této světoznámé limonády. Jestli to funguje, nevíme, ale na internetu jsme našli pár dalších zajímavých triků, které lze použít i na auto. Cola totiž dokáže vylepšit na autě docela hodně, zázračný recept to ale není.
Za mě to je hloupost, akorát si upatlám auto od sladké limonády
Vilém P.; Praha
Prvním zajímavým tipem je použití coly jako čistícího prostředku na čelní sklo, když je ušpiněné od hmyzu a lepivého pylu. Je pravda, že rozmázlé a zaschlé mušky se z čelního skla dostávají docela obtížně a většinou na to stěrače a ostřikovače nestačí. Jeden tip proto radí polít sklo colou. Ale pozor, abyste si nepolili i karoserii. Ta by potom byla nejen upatlaná, ale to co bude pozitivně působit na odstranění mušek ze skla, by ne zrovna pozitivně působilo na plasty nebo lak vozu. Vyzkoušeli jsme to, a skutečně to funguje. Jen dejte opravdu pozor na to, abyste si neupatlali karoserii. A jak to, že limonáda funguje na odstranění nečistot ze skla?
Jde o sodu, která je v limonádě obsažena. Ta pomáhá rozpustit nečistoty na čelním skle, které by následně měly jít bez problémů odstranit obyčejnou houbičkou na nádobí. Následně stačí sklo umýt vodou s běžným saponátem, a je hotovo. Jeden „vynálezce“ na internetu dokonce doporučuje přidat několik decilitrů coly do nádržky na vodu do ostřikovačů, my to ale rozhodně nedoporučujeme. Za prvé si myslíme, že to nebude fungovat, a za druhé jsme si jisti, že určitě není dobrý nápad nechat si stříkat, byť naředěnou, colu na karoserii.
Druhým tipem k využití coly v garáži je její částečná schopnost pomoci s odstraněním rzi. Ale pozor – rozhodně nepočítejte s tím, že lze pomocí coly odstranit rez, která na kovové části vozu působí několik let. Jde spíše o možnost odstranit drobnou povrchovou rez, která se může vytvořit například na náraznících starých aut, nebo třeba na poklicích kol.
Všechny tyhle nápady ale berte spíše jako zajímavosti, než jako zaručené návody, jak vyčistit sklo, nebo odstranit rez z poklic auta. Netvrdíme, že to vždy funguje. Jen říkáme, že to někdo považuje za zajímavou alternativu k tradičním postupům. Naše zkušenost ale potvrdila, že minimálně mušky a lepivý pyl odstraní cola z čelního skla poměrně spolehlivě.
Máte nějakou podobnou zkušenost s colou? Napište nám do diskuze.