Pokud nemáte nový vůz nabitý moderními funkcemi nebo jen rádi experimentujete, můžete proti námraze a zamlžení zabojovat starými babskými radami. Některé skutečně fungují, jiné jsou naprosto neúčinné.
Byly doby, kdy nalepovací hliníková fólie byla tou největší tuzexovou vymožeností, jak bojovat se zamrznutým nebo zamlženým zadním sklem automobilu. Ty doby jsou sice již dávno pryč, ale vzhledem ke stáří vozového parku v České republice jezdí po silnicích stále stovky tisíc vozidel bez jakékoliv komfortní výbavy, která by zimní provoz usnadnila. Jejich řidiči se mnohdy rekrutují z pamětníků, kteří proti zamlžování a námraze bojovali možná úsměvnými prostředky, které ale často fungovaly. Tady jsou některé z nich:
Cibule
Pamětníci mezi řidiči tvrdí, že jako prevenci před námrazou stačí například rozkrojit cibuli a potřít jí sklo. I hospodyňky znají cibuli jako spolehlivý čistič. Složky v ní obsažené předejdou srážení molekul vody na vašem skle. To se pak nebude zamlžovat a mělo by odolat i námraze. Smířit se ale budete muset s typickým cibulovým aroma.
Igelitka
Existuje i nouzová finta, jak předejít námraze zpětných zrcátek. Stačí, když na ně přes noc navléknete igelitovou tašku a zajistíte ji gumičkou. Pamětníci tvrdí, že v předlistopadové době, kdy igelitové tašky byly docela vzácností, se na zpětném zrcátku mnohých aut objevovaly ručně pletené návleky, nebo staré ponožky.
Zdrojem mlžení čelního skla může být napevno zapnutý režim recirkulace vzduchu nebo vypnutá klimatizace, což vede k nárůstu vlhkosti uvnitř vozu.
Ondřej Radina; Vývoj klimatizace ve ŠKODA AUTO
Pěna na holení
Dobrým alternativním prostředkem proti mlžení je také pěna na holení. Naneste ji na vnitřní stranu čelního skla, a pak ji vytřete do sucha papírovým ručníkem. Na skle ulpí mikrofilm, který zabrání ulpívaní molekul vody. Kdo ale s sebou nosí pěnu na holení, že ?
Horká voda, teplomet a svíčka
Navzdory hospodským pověrám bychom se měli vyvarovat odstraňování námrazy tím, že polejeme sklo horkou vodou. Kvůli skokovému rozdílu teplot by sklo mohlo prasknout a voda by nejspíš znovu přimrzla. Stejně jako při odstraňování vnější námrazy, ani uvnitř vozu nepoužívejte prostředky, které by sklo skokově zahřály jako teplomet nebo svíčku. I v tomto případě by hrozilo, že sklo vlivem prudké změny teploty praskne.
Noviny nebo papírový karton
Vzhledem k přechodu na online zpravodajství už asi moc nehrozí, že by někdo použil noviny, které rozhodně nedoporučujeme, protože snadno provlhnou a ke sklu přimrznou. Ráno tak budete mít o starost navíc. Podobně neslavně to může dopadnout i s kartonem.