To, že v Čechách existuje hrad, který byl 70 let veřejnosti nepřístupný, jsme nevěděli. Když jsme navíc zjistili, že se hned vedle něj nachází areál historického pivovaru, bylo o víkendovém výletu rozhodnuto
Foto: Jiří Soukup, Pardubický krajPrázdniny sice již skončily, ale víkendové výlety s příjemnými procházkami jsou stále ještě před námi. Tím spíše, když se až do poloviny října dá očekávat krásné slunečné počasí s teplotami kolem dvaceti stupňů. Jenže kam vyrazit, když všechny známé památky, hrady a zámky budou v obležení turistů? Naším tipem je znovuotevřený a zrekonstruovaný hrad Rychmburk v Pardubickém kraji. Z Prahy je to cca 160 kilometrů, z Pardubic necelých 40 a například z Brna 120 kilometrů. Poloha tedy ideální pro návštěvníky z celé republiky.
Na výlet jsme vyrazili s novým hybridním Peugeotem 508, který pohodlně odveze celou rodinku, klidně i na cyklistický výlet. V okolí hradu jsou totiž úžasné cyklostezky, které potěší nejen zkušené cyklisty, ale i občasné výletníky s menšími dětmi. O cyklotrasách v okolí hradu Rychmburk si ale řekneme někdy jindy. Teď si pojďme sednout do auta a vyrazit na hrad, který vlastnil například rod Kinských nebo Thurn Taxisů, a který byl veřejnosti celých 70 let nepřístupný.
Na hrad můžete bez obav vyrazit i s elektromobilem. S většinou plně dobitých elektrických aut to krásně zvládnete na otočku, nicméně dobíjecí stanice najdete jak v Pardubicích, tak i v blízké Chrudimi, Luži nebo třeba v Hlinsku. Cestu na hrad pak najdete velmi snadno podle navigace. Silnice č. 358 vede až do Předhradí, kde je však potřeba auto ponechat na parkovišti a k hradu dojít pěšky, případně dojet na kole. Na hradní nádvoří sice s kolem nesmíte, ale můžete ho zanechat třeba před hradním mostem a vyrazit do míst, kam veřejnost 70 let nesměla a prohlédnout si nejen vlastní okolí hradu a jeho nádvoří, ale také zajímavé interiéry.
V návštěvnické sezoně roku 2021 je otevřena pilotní expozice o historii panství Rychmburk, která se nachází v severozápadním křídle v 3. nadzemním podlaží v pěti sálech spojených nově objevenou enfiládou. Dále je přístupná kaple a koncertní sál. Pro fyzicky zdatnější je po náročném schodišti přístupná hradní věž. Z nádvoří lze sestoupit i do sklepení hradu s nádhernými kamennými klenbami.
Kdo by chtěl v prohlídce pokračovat, může v Předhradí navštívit kostel a především krásnou Panskou zahradu, kde se nachází i dětské hřiště. O pár kilometrů dál se potom nachází Skuteč a tamní muzeum nebo nádherné koupaliště, dále Proseč s muzeem dýmek, Luže se svou katedrálou a hradem Košumberk nebo Hlinsko s centrem lidových staveb s názvem Betlém. Nedaleko Hlinska je pak známý skanzen lidových staveb Veselý Kopec.
My jsme na výlet vyrazili z Prahy. Vyrazili jsme v sobotu ráno kolem osmé hodiny a zpátky v Praze jsme byli přesně za 12 hodin. Celkem jsme ujeli 397 kilometrů s průměrnou spotřebou 4,7 litru na 100 kilometrů. Hybridní ústrojí Peugeotu odvedlo skutečně skvělou práci. Cestou zpět jsme dobíjeli, nicméně za necelé dvě hodinky jsme pochopitelně nedobili celou kapacitu baterie. Spotřeba by pak byla možná ještě o trochu nižší. Cestou zpátky jsme si v autě krásně odpočinuli a společně udělali rozhodnutí, že za týden vyrazíme k hradu znovu. Tentokrát ale s koly, protože okolí hradu k projížďkám vysloveně svádí. Ostatně vše o turistických možnostech v okolí hradu najdete na webových stránkách www.rychmburk.cz