České silnice jsou někdy tak rozbité, že není nic neobvyklého, když si na nich řidiči poškodí automobil, nebo zničí pneumatiku. Kdo ale takovou škodu uhradí? Zůstane to na řidiči
V Česku nic neobvyklého. Řidiči kličkují mezi kanály a dírami na silnici, přesto se tu a tam stane, že některý řidič výtluk přehlédne, nebo se prostě již vyhnout nestačí, a poškodí si auto nebo prorazí pneumatiku. Je-li pneumatika poškozena tak, že ji nelze opravit, jde vždy o částku několika tisíc korun. Zaplatí to někdo řidiči, nebo bude odkázán na ustanovení, které říká, že řidič má přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky?
Ano, zákon o provozu na pozemních komunikacích sice říká, že „Řidič musí přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled“, ale to neznamená, že je vždy odpovědný řidič.
Za bezchybný stav silnic odpovídá vlastník komunikace. V případě dálnic a rychlostních silnic to je většinou Ředitelství silnic a dálnic, v případě silnic 2. a 3. třídy to je pak většinou příslušný kraj. Škodu tak lze vymáhat právě po vlastníkovi komunikace. Tím spíše, když poškození silnice nelze předpokládat a „jiné okolnosti“ nelze předvídat. Jestliže tedy jedete například po dálnici a vjedete do díry, ve které poškodíte pneumatiku, měli byste škodu po ŘSD vymáhat.
Vlastník komunikace ale může úhradu škody odmítnout. Děje se tak v případě, že před poškozením silnice byla umístěna dopravní značka, která na nebezpečí upozorňuje. V takovém případě by případný soudní spor vlastník komunikace nejspíše vyhrál. Je bohužel zavedenou praxí majitelů komunikace, že na silnici raději umístí značku, než aby silnici opravili. Takže na tuto situaci raději pozor a v případě poškození vozu zkuste využít spíše plnění z havarijního pojištění. Tam se nebude řešit, zda poškození silnice bylo označeno či nikoliv.
Pro uplatnění škody, ať již u vlastníka komunikace nebo u pojišťovny, vždy situaci řádně zdokumentujte. Měli byste tedy především:
- Nafotit poškození silnice i vozidla
- Zaznamenat GPS místa, kde k události došlo. S určením GPS pomůže fotoaparát v mobilu nebo navigace
- Využít asistenční službu, kterou máte pravděpodobně v ceně povinného ručení, aby vám pomohla s opravou, případně odtahem vozu
- Jestliže máte svědky události, požádejte je o kontakt
Poškodili jste si někdy vůz nebo pneumatiku kvůli špatnému stavu vozovky? Napište nám do diskuze