Proti silničním pirátům je nejlepší autokamera. Záznam ale nelze ani u nás využít jakkoliv

Palubní kamera
Foto: Jiří Soukup

Domněnka, že stačí rozmazat obličej nebo SPZ, a záznam z palubní kamery lze umístit na sociální sítě, je mylný. Za osobní údaje totiž může být považováno i tetování nebo jedinečný markant vozidla


Čím dál tím více řidičů si do auta pořizuje palubní kamery. Při pohledu na situaci na českých silnicích se jim není co divit. Agresivita stoupá, o rvačky na křižovatkách není nouze, vybržďování, agresivní předjíždění, problikávání nebo třeba neslušná gesta jsou bohužel na našich silnicích na denním pořádku. V případě nehody se pak záznam z palubní kamery hodí. Ale pozor, záznam nelze použít vždy a všude a už vůbec ne kdekoliv. 

Jde samozřejmě o ochranu osobních údajů. Ale pozor, rozmazání obličeje nebo SPZ konkrétního vozu nemusí vůbec stačit. Pomineme teď fakt, že je sporné, zda SPZ je či není osobní údaj. Neexistuje totiž veřejně přístupná databáze, kde by bylo možné SPZ spárovat s vlastníkem vozidla. Rozhodně se ale doporučuje SPZ nezveřejňovat. Stejně tak jako obličeje osob. Snad kromě policistů ve službě, kteří se při výkonu povolání nepovažují za soukromé osoby.

Hledali jsme nejlepší ojetiny do 50 tisíc korun a objevili jeden opravdu zajímavý tip
Rozestupy dva metry, podjíždění, vybržďování. Na českých dálnicích roste agresivita
 

V některých případech je ale dát pozor i na jiné „identifikátory“, které by mohly ztotožnit konkrétní osobu. Takovým identifikátorem může být například i unikátní tetování konkrétní osoby nebo třeba specifická úprava vozu, která jeho majitele jednoznačně identifikuje. Samozřejmě, že vytetované srdíčko na rameni nebo samolepka „CZ“ takovým identifikátorem asi nebude, přesto je dobré dát si na to pozor. 

Pozor je potřeba si dát i při používání autokamery v zahraničí. Jsou totiž země, kde ji nesmíte mít nejen zapnutou nebo nainstalovanou, ale kde ji nesmíte mít ani třeba v kufru auta. Postihy bývají drakonické. Například v sousedním Rakousku hrozí v krajním případě pokuta až 25 tisíc euro. Podobně je na tom například i Švýcarsko nebo Belgie, v Portugalsku pak kameru nesmíte mít vůbec v autě. A to ani vypojenou a uloženou v přihrádce nebo zavazadlovém prostoru. 

Záznam z autokamery proto použijte pouze pro dokázání svoji neviny například při dopravní nehodě, případně jako záznam z cesty do svého prázdninového videa. To ale pouze v případě, že na záznamu nejsou žádné osoby, soukromé budovy, auta nebo jiné předměty, které mohou obsahovat údaje osobního charakteru.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

 

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.